Zielona szkoła z prof. Mikołejką (9-13 września 2020)

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

pablo
Posty: 617
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Zielona szkoła z prof. Mikołejką (9-13 września 2020)

Post autor: pablo »

Dolny Śląsk - Wielkopolska Południowo-Zachodnia - wrzesień 2020

Konin
Tu najpewniej się spotkamy. Miasto niezbyt ciekawe. Dziesięć jednak minut można poświęcić, by zobaczyć kościół św. Bartłomieja (a przy nim jest tzw. Słup Koniński, najstarszy w Europie Środkowo-Wschodniej znak drogowy - z 1151 roku, postawiony przez Piotra Własta, ale w innym miejscu, w połowie drogi z Kruszwicy do Kalisza); w środku obok rozmaitych rzeczy starszych jest polichromia, którą namalował niesławnej pamięci morderca prezydenta Narutowicza - świadomie nie wymieniam jego nazwiska); synagogę z początku XIX wieku i znajdujący się tuż obok „dom nauki”; Rynek (klasycystyczny, XIX wiek); zamek w Koninie-Gosławicach można sobie „odpuścić”.

Ląd
Barokowe opactwo cystersów (dziś należy do marianów) - wielki, barokowy, bardzo piękny kompleks sakralny z iluzjonistycznymi freskami, obejmujący kościół, klasztor i ogród; w jednej ze stalli klasztornych oczywisty dowód, że istniał też św. Zbigniew.

Gołuchów
Niebywały, zupełnie baśniowy Zamek, zbudowany w stylu wczesnorenesansowym przez Rafała Leszczyńskiego, podniesiony potem i przebudowany w tym swoim niesamowitym kształcie przez Działyńskich w połowie XIX wieku; przy zamku ogromny, wspaniały park - miejsce bardzo „energetyczne” (wiem, bo leżałem tam sobie kilka razy na murawie pod Zamkiem i doradzam).

Kalisz
Miasto jest bardzo ładne, do spokojnego spaceru, choć zostało dwukrotnie spalone (Kalisz to właśnie Kaliniec z „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej); mnóstwo sławnych ludzi tu żyło (pisarzy sławnych zwłaszcza), pochowano tu Piastów paru (z linii wielkopolskiej), a dla zainteresowanych kościół św. Józefa z relikwiami św. Faustyny i Ojca Pio; restauracje bardzo porządne, zwłaszcza w okolicach ratusza, eleganckie bardzo więzienie; najsłynniejszy zabytek Kalisza - Zdjęcie z krzyża Rubensa - został skradziony (dobrze to pamiętam) w 1973 bodaj roku i się do tej pory nie znalazł.

Leszno
W XVI-XVII stuleciu był to główny ośrodek braci czeskich i jeden z najważniejszych ośrodków życia umysłowego w Polsce i Europie (tu, za sprawą Jana Amosa Komensky’ego, rodziła się nowoczesna pedagogika); parę razy było palone, ale mamy tam do obejrzenia pozostałości po owych braciach czeskich (ich akademię i zbór), Nową Synagogę (koniec XVIII wieku), kościoły różne i budynki pokościelne (np. pastorówka), ratusz i rynek, mnóstwo pięknych kamienic, a przede wszystkim Muzeum Okręgowe, znajdujące się właśnie w pastorówce i innych jeszcze gmachach (Nowej Synagodze m.in.): m.in. po pierwsze - to absolutna rzadkość - kalwińskie portrety trumienne; po drugie, obrazy Kazimierza Sichulskiego, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, Wincentego Wodzinowskiego, Stanisława Kamockiego, Jacka Malczewskiego, Franciszka Kostrzewskiego, Bronisławy Rychter-Janowskiej, a także akwarele Juliusza Kossaka, Zofii Stryjeńskiej, Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra Kotsisa oraz Juliana Fałata.
W Lesznie, przy Rynku, są (były?) najlepsze restauracje na trasie

Wschowa
Najdalej bodaj ku Śląskowi wysunięte miasto I Rzeczpospolitej. Za Sasów bywało - mało kto to pamięta - przejściową stolicą, tu rezydowali przejściowo królowie i senat, tu został podpisany w 1737 roku konkordat z Rzymem.

Cztery rzeczy istotne do obejrzenia:

kościół farny św. Stanisława i Wniebowzięcia NMP, gotycki (XIV w.), przebudowany (XVI-XVIII w.) - wewnątrz i na zewnątrz dominuje barok, jednak ślady gotyku są mocne

zespół klasztorny franciszkanów (XVII w.), wielokrotnie jednak przebudowywany:
- kościół pod wezwaniem św. Józefa (XVII- XVIII w.): piękne polichromie, sporo rzeczy gotyckich i barokowych
- klasztor )XVII-XIX w.)
- kaplica Świętego Krzyża (XVIII w,)

kościół ewangelicki pod wezwaniem Żłóbka Pana Jezusa (Kripplein Christi), z XVII–XVIII wieku; powstały z połączenia dwóch gotyckich budynków mieszkalnych, po pożarze odbudowany w poł. XVII w. - drewniane wnętrze barokowe, obecnie opuszczone, robi jednak wrażenie niesamowite - jak z Carceri Piranesiego - może pozwolą tam zajrzeć na chwilę, bo baszta jest czynna i są tam jakieś wystawy

cmentarz ewangelicki, obecnie Lapidarium Rzeźby Nagrobnej, założony w pocz. XVII w.; grobowce i kaplice z XVIII-XIX w. robią wrażenie

Rydzyna
Ogromne (w samym pałacu tylko 4 i pół hektara przestrzeni mieszkalnej!), wspaniałe założenie rezydencjonalne Leszczyńskich i Sułkowskich (pałac, kilka innych budowli w ścisłym, znakomicie zachowanym powiązaniu z pięknym urbanistycznym układem miasta, dużo barokowych budowli przy Rynku itd., kościoły, kolumna Trójcy Św. (w Polsce rzadkość) - rezydencja jest prawie pusta i ta ogromna pustka też robi wrażenie.

Żmigród
Zrujnowany - bardzo malowniczo - barokowy pałac Hatzfeldów (Armia Czerwona złożyła tu wizytę w 1945 roku); dziś fantastyczny, zachwycający park, założony na tych ruinach - rewelacja!

Milicz
Architektoniczny klejnot, czyli sztachulcowy, barokowy kościół św. Andrzeja Boboli, dziś katolicki, ongiś jeden z protestanckich „kościołów łaski”; klasycystyczny park i pałac panów Milicza, von Maltzenów, takie milickie Sansouci (dziś w pałacu jest jakaś szkoła).

Trzebnica
Zespół klasztorny wraz z bazyliką pod wezwaniem św. Jadwigi i św. Bartłomieja, ośrodek kultu św. Jadwigi Śląskiej (znajduje się tu jej okazały, jak przystało na radykalną ascetkę, grób) romańsko-gotycko-barokowy (zaczęto go budować około 1200 roku, potem oczywiście były spustoszenia i przeróbki).

Oleśnica
Dzisiejsza historyczna część miasta jest wyznaczona przez otaczające ją średniowieczne mury obronne: Brama Trzebnicką, obecnie Wrocławska - jedyna zachowana z czterech rozebranych w XIX wieku; wspaniały, choć trochę dziwaczny Zamek Książąt Oleśnickich z XIII wieku., w XVII wieku połączony krytym gankiem z Bazyliką świętego Jana Apostoła z XIII w. (kościół zamkowy); domy z XVII wieku przy Bocianiej 11 i 12 (dawniej plebania ewangelicka); ratusz z poł. XV w. przebudowany w stylu klasycystycznym przed którym stoi Kolumną Zwycięstwa (1873); zachowana po zniszczeniach wojennych zabudowa rynku est raczej klasycystyczna (XIX w.); gotycka Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny utworzona z dwóch odrębnych kościołów klasztornych (Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jerzego), gotycki Kościół Zbawiciela (poprzednio synagoga), barokowy kościół pw. Św. Trójcy i “Dom Wdów” z 1683 r. - obecnie Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina oraz kolumna Złotych Godów z XVIII w.

Oława
Renesansowo-barokowy Zamek Piastowski wraz z neoklasycystycznym kościołem i parkiem

Henryków
Miejsce, w którym zapisane zostało pierwsze zdanie po polsku (a może po czesku, bo to wtedy było prawie tak samo).
No i jeden z najpiękniejszych, najbardziej okazałych obiektów barokowych w Polsce, czyli rozległy zespół klasztorny cystersów (ale ma on w sobie, widoczne to zwłaszcza w kościele i mauzoleum Piastów, wyraziste elementy gotyckie, nawet jeszcze trzynastowieczne). I obejmuje:
- kościół Wniebowzięcia NMP i św. Jana (wczesnogotycki, XIII-XIV w., oraz barokowy: XVII-XVIII w.)
- mauzoleum Piastów (XIII w.)
- kolumnę Świętej Trójcy (XVIII w.)
- klasztor wczesnobarokowy
- chmarę zabudowań administracyjnych i gospodarczych, szkolnych i obronnych (XVII-XVIII w.) - spichrze, stajnie, mieszkania dla służby itd.
- zespół ogrodu opackiego (XVIII w.)
- angielski park krajobrazowy (XIX w.)
Inne zabytki zespołu:
- nowicjat cystersów
- dwór grangii cysterskiej, czyli folwarku
- basztę oraz most na Oławie

Ząbkowice Śląskie, ongiś Frankenstein
Miejscowa ludzkość (którejś jej pokolenie) w większości, z mieszaniną niepokoju i nadziei, ciągle czeka „na Niemca” - wałęsa się smętnie po ulicach albo siedzi w oknie, z łokciami na parapecie, i wypatruje, czy aby ten Niemiec nie nadciąga.
A miasto jest przepiękne, choć mnóstwo w nim zaniedbań - na szczęście są tu także i ludzie, którzy wydobywają różne rzeczy z tych zaniedbań, podnoszą stopniowo z upadku.
Jednym ze sposobów jest oczywiście nawiązywanie do Frankensteina Mary Shelley. Stworzono więc na potrzeby turystów „laboratorium Frankensteina” (tortury, trucizny, te rzeczy), odbywa się Potworny Zlot, czyli motocyklowy zjazd „Frankensteinów” (trafiłem kiedyś na tę imprezę, jest rzeczywiście potworna, ale w innym od założonego sensie). Jest, owszem, teoria, że Shelley czytała o tutejszej siedemnastowiecznej „aferze grabarzy” (czary, morderstwa, bezczeszczenie zwłok z zarazą w tle), ale zapewne źródłem jej powieści była historia o osiemnastowiecznym anatomie i alchemiku, czasowym panem zamku w niemieckim Frankenstein.
Mimo wszystko do oglądania tu wiele: gotycki kościół św. Jadwigi (XIII-XIV w.), Krzywa Wieża (pocz. XV w.), zespół klasztorny dominikanów (XIV-XVIII w.) z kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego, widowiskowe ruiny (już po konserwacji) renesansowego zamku, bardzo piękny neogotycki ratusz, wreszcie chmara, doprawdy chmara, ciekawych kamienic w centrum - niekiedy już odrestaurowanych, niekiedy wciąż zaniedbanych itd.

Kamieniec Ząbkowicki
Barokowy zespół klasztorny opactwa pocysterskiego– z kościołem Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Starszego (dziś parafialnym)
Jego ogrom, architektoniczna „szlachetność”, ale i władcza potęga zakonu zrobiły na mnie wrażenie, jakkolwiek z potężnych założeń gospodarczych ocalała do dzisiaj część tylko.
Wielki dziewiętnastowieczny zamek „na górce” (i piękny ogród z fontannami) - zdewastowany przez Armię Czerwoną i „władzę ludową” (marmury stąd poszły na wyposażenie Sali Kongresowej w warszawskim Pałacu Kultury), dziś jednak zrewitalizowany, wart absolutnie grzechu i zwiedzania.

Bardo
Bardzo piękne miasteczko - z racji swojego położenia cokolwiek „włoskie”. Można tu podziwiać widowiskowy przełom Nysy Kłodzkiej i gotycki most na niej, ale najważniejsze jest i godna podziwienia jest też ogromna, barokowa, pocysterska bazylika Nawiedzenia NMP (ciekaw jestem, czy w jej „przybytku” ciągle można przeczytać napis: „ofiara za toaletę - 2 zł”?).

Kłodzko
Miasto - najsilniejsza chyba na Dolnym Śląsku - pamiątka czeskiego władania zyskało bardzo na „powodzi tysiąclecia”; jest piękne i pięknie położone. Położone jest bardzo malowniczo, czasem wręcz karkołomnie - trzeba się w nim cokolwiek nałazić i nawspinać. Ale warto - bo mimo rozmaitych „potopów” i najazdów to jeden z nielicznych w Polsce tak wspaniale zachowanych kompleksów zabytkowych. Wymieniam je mniej więcej w hierarchii ważności:
- późnogotycki kościół joannitów pw. Wniebowzięcia NMP (XIV-XVI w.), piękne wnętrza są jednak barokowe - ale jest też tutaj czternastowieczna figura Madonny z Czyżykiem,
- barokowy zespół klasztorny franciszkański: kościół Matki Boskiej Różańcowej (XVII i pocz. XVIII w.) oraz klasztor,
- kościół św. Jerzego i św. Wojciecha, dawniej Chrystusa Króla, barokowy, ale z elementami gotyku
- gotycki most na Młynówce (XIII-XIV w.) z barokowymi figurami, nawiązującymi do tych z praskiego mostu Karola
- ratusz z końca XIX w., ale z renesansową wieżą
- dawne kolegium jezuickie (XVII w.),
- dawny konwikt jezuicki (dzisiaj Muzeum Ziemi Kłodzkiej,
- renesansowe i barokowe kamienice (XVI-XVIII w.)
- kamienny średniowieczny krzyż, być może pokutny
- bastionowa twierdza na miejscu zamku z XVI w, przebudowana w XVII-XVIII stuleciu, szczególnie przez tak bliskiego nam Fryderyka Wielkiego

Wambierzyce
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny - gigantyczne, barokowe sanktuarium (XVII-XVIII), jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych, zwane Śląską Jerozolimą; spektakl porażający ogromem; a dla osobliwie zainteresowanych - figura ukrzyżowanej kobiety z brodą, czyli świętej Wilgefortis, zwanej też Kumernis,

Czermne (Kudowa)
Kaplica czaszek (XVIII w.) - czaszek jest mnóstwo, tysiące, ale wnętrze ciasne, więc wpuszczają po dziesięć bodaj osób; ale pan przewodnik, pieszczotliwie głaszczący wybrane obiekty i opowiadający o nich niemal lubieżnie, niezastąpiony!

Srebrna Góra
Największa górska twierdza w Europie, XVIII wiek, dzieło Fryderyka Wielkiego

Nowa Ruda
Miasteczko bardzo malownicze, może nawet i perła: tym razem godne odwiedzenia nie dla kościołów - jest tu wprawdzie trochę, ale niezbyt efektownych - lecz dla mieszczańskich kamienic z XVIII-pocz. XX w. (można podziwiać nie tylko ich fasady, ale i klatki schodowe) i starych domów tkackich.

Książ
To oczywiste: że Zamek Piastów i Hochbergów von Pless (XIII-XX wiek).
To oczywiste, że to ogromne - trzecie co do wielkości zamczysko w Polsce - robi wrażenie. Ale właśnie z racji swej wielkości i wspaniałego położenia, wspaniałego wpisywania się w pejzaż - przede wszystkim z daleka. Ale ogromne wnętrza robią w istocie przygnębiające wrażenie - tak spustoszyli je hitlerowcy, czerwonoarmiści, wreszcie niedawny pożar. I mimo renowacji tak naprawdę arcypiękne są tu jedynie ogrody, a także malownicza ruina romantyczna Zamek Stary Książ.
I oczywiście „Złotego Pociągu” wciąż ani śladu…

Krzeszów
Barokowy zespół klasztoru cystersów, obecnie benedyktynek, XVIII w.:
- kościół klasztorny (bazylika mniejsza) Wniebowzięcia NMP (1728–1735), wnętrze rokokowe; najstarszy obraz maryjny w Polsce - ikona Matki Bożej Łaskawej
- kaplica-mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich (poł. XVIII w.)
- najcenniejsza część zespołu: wspaniałe barokowe pocysterskie opactwo (nb. pod koniec wojny ukryto tu zbiory Biblioteki Pruskiej w Berlinie)
- dom opata, właściwie pałac, z początków XVIII w.
- chmara osiemnastowiecznych budynków mieszkalnych, administracyjnych, gospodarczych
- cmentarz klasztorny (z pocz. XIX w.)
- kaplice przy murze
- kaplice (szesnaście) na rozległej Kalwarii Krzeszowskiej z pocz. XVIII w.
- kaplica „Grota Narodzenia” w przysiółku Betlejem
- dom zwany właśnie Betlejem
- drewniany pawilon opata „Na Wodzie” (pocz. XVIII w.)
Pręgierz
Pomnik cystersa

Kamienna Góra
Miasto cokolwiek, jak to u nas, „poszatkowane” przez historię, ale ma sporo ładnych rzeczy, m.in.: kościół św. Piotra i Pawła, z gotyckim prezbiterium (XVI w.), kościół Bożego Ciała (XVI i XIX w.), wspaniały poewangelicki kościół MB Różańcowej, zbudowany w pocz. XVIII w. jako jeden z „kościołów łaski”, zniszczony niestety w jednym z powojennych pożarów szesnastowieczny Zamek Grodztwo - dziś wielka malownicza ruina w zapuszczonym okrutnie parku, neorenesansowy, piękny ratusz

Lwówek Śląski
Miasto - mimo zniszczeń i dewastacji - robi wrażenie. A do obejrzenia są tu przede wszystkim gotycko-renesansowy, największy na Dolnym Śląsku ratusz, wspaniałe kamienice, w tym Agatowa, przy Dolnym i Górnym Rynku, pręgierz i cztery bodaj fontanny, wreszcie kościoły: zbudowany przez joannitów ogromny romańsko-gotycki kościół Wniebowzięcia NMP (XIII w.) z bogatym wyposażeniem i przynależną doń kaplicą św. Krzyża (XV w.), zespół klasztorny franciszkanów (cenna jest tu sama budowla oraz średniowieczne tablice nagrobne na murach - wnętrze, po długoletniej dewastacji, nie zawiera żadnych cennych obiektów, restauracja objęła tylko mury), neogotycka „Czarna Wieża” - jedyna pozostałość kościoła ewangelickiego, zdewastowanego przez Sowietów, Polaków i wysadzonego w powietrze przez „władzę ludową”, średniowieczne baszty i wieże obronne, dziewiętnastowieczny pałac Hohenzollernów.

Zamek Grodziec
Bardzo atrakcyjna widowiskowo pozostałość - więcej niż ruina, mniej niż rezydencja - późnogotyckiego zamku Piastów.

Cieplice
Bardzo, bardzo piękne zdrojowisko - zwłaszcza Park Zdrojowy i Park Norweski pozostają w pamięci.

Świdnica
Zespół ewangelickiego „Kościoła Pokoju”, z XVII-XVIII w. - najpiękniejszego kościoła w Polsce:
- kościół Pokoju pod wezwaniem św. Trójcy, szachulcowy, z l. 1657-1659 – zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
- dzwonnica
- probostwo (prymariat)
- cmentarz
- dom przybramny, z drugiej poł. XVIII w./XIX w. (dziś piękna, mała kawiarenka)
- kolegium, z l. 1762-1764
Katedra św. Stanisława Biskupa i Meczennika i św. Wacława Męczennika - piękny, ogromny, kościół późnogotycki z wysoką niezwykle wieżą, wnętrze w stylu baroku
Wspaniałe kamienice na rynku i wokół niego: barokowe, renesansowe, nawet gotyckie
Kościoły i zespoły klasztorne, głównie barokowe: elżbietanek, krzyżowców, jezuitów, kapucynów itd.
Ratusz renesansowo-barokowy
Mury obronne średniowieczne i fortalicje pruskie
Rzeźby w Rynku, krzyże pokutne
…i wiele innych rzeczy.

Pieszyce
Jest tu niemało rzeczy do obejrzenia, ale najważniejsze to:
kościół parafialny św. Jakuba, gotycki, trochę późniejszych przeróbek (ale w środku jest spora, o ile pamiętam, grupa renesansowych i barokowych nagrobków)
zespół zamkowo-pałacowy z XVII-XVIII w.: park oraz ogromny pałac, zwany ongiś Śląskim Wersalem, potem cokolwiek zdewastowany - dziś własność prywatna (nie wiem, na ile teraz dostępna)
mury obronne z XVII w.
ruiny zamku Piastów Śląskich (XIII wiek) - w istocie nie w samych Pieszycach, lecz na wzgórzu ponad wioską Rościszów - bardzo rozległe i malownicze, a i ciekawe pod względem architektonicznym (twierdza została zbudowana na planie trzech oddzielnych okręgów obronnych)

Strzegom
Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła - ogromny, robiący niebywałe wrażenie kościół gotycki z XIV-XV wieku: we wnętrzu różne rzeczy cenne i ciekawe - gotyckie, renesansowe, barokowe: na wieży - najstarszy z polskich używanych do dziś dzwonów (z 1318 r.)
Kościół św. Barbary - pochodzi z XIV wieku i do połowy XV wieku był synagogą.
Kościół (Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej) i klasztor pokarmelitański - XV - XVIII - XIX w.; jego ołtarz szkaplerzny znajduje się w dziś w bazylice, a najcenniejszy obraz Matki Boskiej Samotrzeć - w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Kaplica św. Antoniego - gotycka, XV-XVI w, zarazem też basteja obronna przy Bramie Nowej
Kaplica św. Jadwigi - gotycka (XIII-XV w.), dziś kaplica pogrzebowa
Wieża Targowa - XIV-XVI w., gotycka, elementy renesansowe; jedyna pozostałość ratusza i średniowiecznej zabudowy rynku; na wieży dzwon z XIV w.
Fragmenty trzynastowiecznych murów obronnych

Zamek w Bolkowie
Ogromne, zawieszone nad urwiskiem nad Nysą Kłodzką ruiny zamku książąt (XIII-XVI w.) - rzecz bardzo spektakularna i nie do pogardzenia.

Ślęża (Sobótka-Górka)
Symbol Dolnego Śląska (ponad 700 metrów n.p.m.)- miejsce archaicznych kultów z licznymi ich śladami (wały, rzeźby przynależne do kultury łużyckiej); góruje nad okolicą - wspinać się na nią ciężko, chociaż szlaki mają rozmaity stopień trudności.

Legnica
Zabytków zachowało się w Legnicy sporo, ale w istocie żaden z nich nie jest specjalnie cenny. Najbardziej godne uwagi są tzw. Zamek Piastowski (ze średniowiecza zachowały się w nim bodaj dwie wieże), piękny barokowy Stary Ratusz (dziś teatr) oraz katedra.

Lubiąż
Największe opactwo cysterskie na świecie, drugim co do wielkości - po Eskurialu - kompleksem sakralnym na świecie, o najdłuższej barokowej fasadzie w Europie (ponad 230 metrów).
Obejmuje ono:
- bazylikę Wniebowzięcia NMP z lat 1307–1340 (zbudowana na pozostałościach romańskiego kościoła Wniebowzięcia NMP z XII w.),
- klasztor,
- pałac opatów (XVII / XVIII w.),
- pomocniczy kościół św. Jakuba,
- zabudowania administracyjne i gospodarcze.
- kryptę pod gotycką bazyliką, w której znajdują się nagrobki Piastów Śląskich (Bolesława Wysokiego, może też Władysława Laskonogiego i innych) oraz blisko sto mumii opatów cysterskich i zakonników

Głogów
Układ urbanistyczny miasta z XIII stulecia
Imponujący Zamek Książąt Głogowskich, pierwotnie romański, przeróbki z XVI-XVIII wieku; w 1945 zniszczony, później zrekonstruowany
Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny -XIII-XVII wiek, zniszczony w 1945 i zrekonstruowany (zrabowane stąd dzieło Łukasza Cranacha „Matka Boska z Dzieciątkiem” bezczelnie zostało powieszone niedawno w moskiewskim Muzeum Puszkina)
Romańsko-gotycko-barokowy kościół św. Mikołaja, najważniejszy w Głogowie lewobrzeżnym - zniszczony w 1945 r., dziś eksponowany w postaci tzw. trwałej ruinie
Ewangelicki, klasycystyczny kościół Łódź Chrystusowa, zniszczony w 1945 r., istniejący dziś w postaci lapidarium (to zresztą przypadek typowy dla kilku innych świątyń Głogowa)
Fragmenty średniowiecznych murów obronnych
Rozmaite obiekty (budowle i rzeźby) z czasów panowania pruskiego, upamiętniające np. Goethego czy Bismarcka

Szprotawa
Samo miasto wydało mi się ciekawe. A można w nim obejrzeć przede wszystkim kościół parafialny Wniebowzięcia NMP (XIII-XVII w.) z najstarszą na Dolnym Śląsku płytą nagrobną, zbudowany w XVIII-XIX w. na pozostałościach średniowiecznego zamku książąt poewangelicki kościół Zbawiciela (dziś podnoszony z ruin przez katolików), czternastowieczne w większości mury obronne, wreszcie piękny ratusz renesansowy (później oczywiście cokolwiek - albo i bardziej - przebudowany).

Szprotawa Iława
Romańsko-gotycki kościół Św. Andrzeja w Szprotawskiej Iławie (I poł. XIII w.) - grubaśne mury z cegły, w tzw. wątku wendyjskim; wewnątrz bardzo cenne rzeczy, m.in. późnogotycki ołtarz szafowy (pentaptyk), portal piaskowy, a przede wszystkim owalna kamienna romańska chrzcielnica, do niedawna zalane betonem wsparcie dla ambony, dziś wydobyte na jaw i poddane znakomitej konserwacji

Szprotawa Puszczyków
Kościół parafialny pod wezwaniem Zbawiciela Świata, z połowy XIV i XIX wieku

Żagań
Ogromny barokowy pałac książąt von Lobkovitzów (XVII w.): bardzo ciekawy, ale wnętrza - dewastowane i przebudowane - w znacznej mierze utraciły zabytkowy charakter.
Kilka bardzo ciekawych kościołów, w tym przede wszystkim neogotycki kościół św. Krzyża (z bogatą snycerką wewnątrz oraz sarkofagami książąt żagańskich), klasztorny zespół poaugustiański (XIV-XVIII w.), obejmujący kościół Wniebowzięcia NMP, były klasztor, konwikt i spichlerz (o dziwo, zachowały się bogate wnętrza i dzieła sztuki zgromadzone w tym kompleksie), pofranciszkański i zarazem pojezuicki zespół kościelno-klasztorny (gotycki i barokowy)… Wrażenie na mnie zrobiła jednak przede wszystkim samotna wyniosła wieża - jedyna pozostałość dawnego ewangelickiego Kościoła Łaski. Imponujący jest też neogotycki kompleks szpitala św. Doroty. Mimo zniszczeń wojennych i powojennych pozostało też w Żaganiu sporo starych, pięknych kamienic oraz budynków publicznych. W szczególności pod tym względem jest Plac Słowiański z klasycystycznym pałacem - Domem Wdowy.

Siedlce k. Lubina
Gotycki kościół św. Michała Archanioła (XIV w.), trochę potem przebudowany: na pozór skromny, barokowe wnętrze (XVII w.) bardzo interesujące: loża kolatorska, malowidła o tematyce biblijnej i stropem kasetonowy z obrazami z Księgi Rodzaju

Chróstnik
Barokowy pałac z 1728 roku

Chocianów
Pałac w malowniczej ruinie

Rząśnik
Malownicze i przygnębiające ruiny pałacu z pocz. XVIII w zapuszczonym parku

Siciny
Barokowy kościół świętego Marcina z bardzo bogatym wnętrzem
Barokowy pałac opatów cysterskich z Lubiąża (z freskami wewnątrz)

Wojnowice
Gotycko-renesansowy zamek na wodzie (XIV-XVI w.) - niczym te sławne francuskie zamki nad Loarą (dziś tam chyba jest hotel i restauracja).

prof. Zbigniew Mikołejko
Milionis
Posty: 561
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Re: Zielona szkoła z prof. Mikołejką (9-13 września 2020)

Post autor: Milionis »

Imponujący plan!!!

Cieszy bardzo, że profesor Mikołejko nie zapomina o naszym silnym uzależnieniu od jego dobrych adresów którymi dzieli się z nami.

W głowie się zakręciło od nazw miejscowości wartych odwiedzenia.

Jest I Nowa Ruda!! Co mnie cieszy bo mam tam rodzinę. Miasteczko kiedyś górnicze o którym kuzyni mówią Szwajcaria Dolnego Śląska bo tyle tam banków.
Znane również czytelnikom naszej najświeższej noblistki. Mieszka również niedaleko Nowej Rudy.

Myślę, że casting na wycieczkę będzie trudny. Ale warto mieć marzenia. I plany też.
pablo
Posty: 617
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: Zielona szkoła z prof. Mikołejką (9-13 września 2020)

Post autor: pablo »

Casting mnie aż tak bardzo nie niepokoi. Boję się raczej czy uda nam się szczęśliwie wbić w przerwę między jednym rzutem pandemii a drugim. Bo druga fala zarazy ma przyjść na jesień :(. Ale mimo wszystko jestem dobrej myśli.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość