Paweł Druet
20 września o godz. 18:30
Paweł Druet
20 września o godz. 18:30
Zjeździliśmy już wspólnie kawał Polski (nie wspominając o Europie), ale zwykle ruszaliśmy w tereny odległe, zaniedbując nieco to, co tuż za miedzą. Czasem wydaje się, że to, co bliskie, nie wymaga aż tak dogłębnego poznania albo że na to poznanie zawsze znajdzie się czas. Zaraz ktoś powie: chwila, chwila, byliśmy przecież we Fromborku, Lidzbarku Warmińskim, Sztumie i Waplewie Wielkim. I na Żuławach Wiślanych. No tak, w sumie byliśmy, ale… Ale co? Dobrze już, byliśmy no! Ale te wyprawy miały charakter trochę przypadkowy, nie do końca przemyślany. A teraz się weźmiemy za to porządnie. Oczywiście pod warunkiem, że takiego peregrynowanie po terenach nieodległych przypadnie Państwu do gustu. A podobno jest co oglądać.
Naszym przewodnikiem po tych nieodległych terenach będzie Paweł Druet, geograf, podróżnik, doktorant w Zakładzie Badań Krajobrazu i Kształtowania Środowiska na Uniwersytecie Gdańskim. Paweł nie ma co prawda jeszcze skończonej 30-tki, ale… nobody is perfect.
Paweł Mazur
Delta Wisły oraz styk morza i lądu
Wycieczka rozpocznie się o godz. 9:00 na parkingu przy biurowcach Alchemia. Przejedziemy autokarem przez Żuławy Wiślane, czyli deltę Wisły – obszar położony pomiędzy dwoma zdążającymi do ujścia ramionami największej polskiej rzeki – poznając cechy tej krainy. W niewielkiej odległości miniemy najniżej położone miejsce w kraju, dowiadując się, że nie jest ono zlokalizowane w powszechnie kojarzonych z nim Raczkach Elbląskich. Później dotrzemy w okolice Zalewu Wiślanego, gdzie zatrzymamy się w miejscowości Kadyny. Zobaczymy tam jedno z najstarszych drzew w Polsce (jego wiek to ponad 700 lat) i dawną letnią rezydencję króla Prus i cesarza Wilhelma II. Następnie udamy się do rezerwatu przyrody „Kadyński Las”. Spacerując lasem (ok. 20 min. w jedną stronę), przyjrzymy się okolicznej przyrodzie, miniemy XVIII-wieczny klasztor, aż dotrzemy do wieży widokowej, z której zobaczymy Zalew Wiślany oraz Mierzeję Wiślaną. Ostatnim punktem programu będzie wizyta na pobliskiej plaży nad wspomnianym zalewem, gdzie opowiem o procesach kształtujących strefę brzegową. Stamtąd skierujemy się z powrotem do Gdańska, a po drodze zatrzymamy się na obiad. Wycieczka zakończy się ok. godziny 16:00 na parkingu przy biurowcach Alchemia.
Odpowiednie przygotowanie:
- obuwie nadające się na szutrową drogę, drewniane schody i plażę,
- środki ochronne przeciw komarom i kleszczom.
Paweł Druet
REGULAMIN
Paweł Druet – – pracownik Zakładu Badań Krajobrazu i Kształtowania Środowiska na Uniwersytecie Gdańskim, a także redaktor merytoryczny geografii w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym. Doktorant geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej. Autor publikacji i wystąpień naukowych oraz popularnonaukowych. Do jego zainteresowań badawczych należą: turystyka, ochrona środowiska, antropopresja i geografia historyczna.