Program

Z Akademią za miedzę. Kaszuby

Paweł Druet

17 maja o godz. 09:00

Z Akademią za miedzę. Kaszuby

Paweł Druet

17 maja o godz. 09:00

Zapisz się na ten wykład

Zaloguj się

Zostań słuchaczem Akademii 30+

Informacje

  •   17 maja o godz. 09:00
  •   Kaszuby
  •   Liczba wolnych miejsc: 242 z 290

Opis

Zjeździliśmy już wspólnie kawał Polski (nie wspominając o Europie), ale zwykle ruszaliśmy w tereny odległe, zaniedbując nieco to, co tuż za miedzą. Czasem wydaje się, że to, co bliskie, nie wymaga aż tak dogłębnego poznania albo że na to poznanie zawsze znajdzie się czas. Zaraz ktoś powie: chwila, chwila, byliśmy przecież we Fromborku, Lidzbarku Warmińskim, Sztumie i Waplewie Wielkim. I na Żuławach Wiślanych. No tak, w sumie byliśmy, ale… Ale co? Dobrze już, byliśmy no! Ale te wyprawy miały charakter trochę przypadkowy, nie do końca przemyślany. A teraz się weźmiemy za to porządnie. Oczywiście pod warunkiem, że takiego peregrynowanie po terenach nieodległych przypadnie Państwu do gustu. A podobno jest co oglądać.      

Naszym przewodnikiem po tych nieodległych terenach będzie Paweł Druet, geograf, podróżnik, doktorant w Zakładzie Badań Krajobrazu i Kształtowania Środowiska na Uniwersytecie Gdańskim. Paweł nie ma co prawda jeszcze skończonej 30-tki, ale… nobody is perfect.

Paweł Mazur

 

Kaszuby – polodowcowa rzeźba terenu i starożytne cmentarzysko

Wycieczka rozpocznie się o godz. 9:00 na parkingu przy biurowcach Alchemia. Wyruszymy autokarem w głąb Kaszub i po kilkudziesięciu minutach dotrzemy do punktu widokowego Złota Góra. Zobaczymy tam wiele form rzeźby terenu i elementów krajobrazu ukształtowanych przez lądolód, czyli wielką masę lodu, która była obecna na tym obszarze ponad 11 700 lat temu. Poznamy ich genezę oraz przewidywania dotyczące ich przyszłości. Następnie przejedziemy przez Bramę Kaszubską, czyli wąski przesmyk między dwoma dużymi jeziorami – Raduńskim Górnym i Raduńskim Dolnym.  Odwiedzimy  zlokalizowaną w pobliżu przesmyku stację limnologiczną (badającą jeziora) Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie. Kolejnym punktem programu będzie położone w lesie starożytne cmentarzysko w Węsiorach, pochodzące z I w. n.e. Spacerując wśród kamiennych kręgów i kurhanów, poznamy historię tego miejsca oraz okoliczną przyrodę. Stamtąd skierujemy się z powrotem do Gdańska, po drodze zatrzymując się na obiad. Wycieczka zakończy się ok. godziny 16:00 na parkingu przy biurowcach Alchemia.

                Odwiedzając cmentarzysko w Węsiorach, będziemy przemieszczać się leśnymi ścieżkami, dlatego należy być odpowiednio przygotowanym – mieć obuwie przystosowane do wędrówek, a także środki ochronne przeciw owadom.

Paweł Druet

 

 REGULAMIN

  1. Na listę Uczestniczek/Uczestników wyjazdu na Kaszuby z Pawłem Druetem można się zapisywać do 31 marca 2025 r.
  2. Wpisanie się na listę nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na  wycieczkę. W wypadku, gdy chętnych będzie więcej niż miejsc, w pierwszej kolejności zapisywane będą osoby, które uczestniczyły w największej liczbie wykładów Akademii 30+ w semestrze zimowym w roku akademickim 2024/2025.
  3. Osoby, które zostaną zakwalifikowane na wycieczkę, powiadomimy o tym mailem najpóźniej do 5 kwietnia 2025 r. Pozostali chętni zostaną wpisani na listę rezerwową.
  4. Wpłaty za wycieczkę (100 zł) należy dokonać na konto Organizatora BNP PARIBAS Bank Polska SA. 17 1750 1325 0000 0000 3868 2598) do dnia 15 kwietnia 2025 r.
  1. Osoby, które nie dokonają wpłaty zostaną skreślone z listy Uczestniczek/Uczestników wycieczki. UWAGA! Prosimy nie dokonywać wpłat, zanim nie otrzymają Państwo potwierdzenia, że zostali zakwalifikowani na wycieczkę.
  2. Rezygnacja z udziału w wycieczce po dokonaniu wpłaty wiąże się ze stratą wpłaconej kwoty, chyba że Organizatorowi lub Uczestniczce/Uczestnikowi uda się znaleźć zastępstwo.
  3. Koszt wycieczki (100 zł) pokrywa przejazd w obydwie strony autokarem, udział w zajęciach prowadzonych przez Pawła Drueta i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.  
  4. Wpisanie się na listę Uczestniczek/Uczestników jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.

 

Prowadzący

Paweł Druet – – pracownik Zakładu Badań Krajobrazu i Kształtowania Środowiska na Uniwersytecie Gdańskim, a także redaktor merytoryczny geografii w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym. Doktorant geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej. Autor publikacji i wystąpień naukowych oraz popularnonaukowych. Do jego zainteresowań badawczych należą: turystyka, ochrona środowiska, antropopresja i geografia historyczna.

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).