17 maja o godz. 17:00
17 maja o godz. 17:00
W Saloniku literackim rozmawiamy o… książkach :). Nie zajmujemy się klasyczną literaturą. Interesuje nas literatura najnowsza, z XXI wieku. Rozmawialiśmy już m.in. o literaturze rosyjskiej, czeskiej, japońskiej i włoskiej. W tym roku będziemy czytać książki hiszpańskie.
Dodajmy, że propozycji lekturowych nie szukamy w Internecie. Książki polecają nam uznani literaturoznawcy, tak więc często mamy do czynienia z literackimi arcydziełami. Lektura tych dzieł sprawia nam naprawdę sporą frajdę!
Spotkania odbywają się na Zoomie i są bezpłatne. Nie trzeba dzielić się swoimi wrażeniami z lektury, ale jest to oczywiście mile widziane, bo - choć milczenie jest złotem - to jednak spotykamy się po to, aby o książkach rozmawiać.
Zachęcamy do udziału!
Zdjęcie ilustrujące spotkanie: fotoomnia.pl
Najat El Hachmi (czyt. nadźat el haćmi), marokańsko-hiszpańska pisarska tworząca w języku katalońskim. Urodziła się w 1979 r. w Nadorze, mieście na północnym wybrzeżu Maroka, ale w dzieciństwie wyemigrowała z rodzicami do Hiszpanii. Ukończyła arabistykę na Uniwersytecie Barcelońskim.
Zadebiutowała w 2004 r. autobiograficznym esejem Jo també sóc catalana (Jestem też Katalonką), w którym opisała swoje doświadczenia związane z emigracją, a cztery lata później ukazał się Ostatni patriarcha, który był jej debiutem powieściowym. Książka została wyróżniona, otrzymując nagrody: katalońską Premi Ramon Llull oraz francuską Prix Ulysse, a także przetłumaczona na 11 języków. Z kolei jej powieść Dilluns ens estimaran (Pokochają nas w poniedziałek) została w 2021 r. uhonorowana prestiżową Premio Nadal, najstarszą hiszpańską nagrodą literacką.
O książce:
Powieść będąca feministycznym głosem przeciwko patriarchalnej władzy i przemocy. Historia imigranckiej rodziny rozdartej między Marokiem a Katalonią, między tradycją a asymilacją w nowym środowisku. Rzeczywistość widziana oczami córki tytułowego ostatniego patriarchy, która podejmuje próbę zrozumienia, co uczyniło jej ojca tak brutalnym i despotycznym człowiekiem.