prof. dr hab. Jacek Friedrich
29 kwietnia o godz. 17:00
prof. dr hab. Jacek Friedrich
29 kwietnia o godz. 17:00
REGULAMIN
I rata (700 zł) – do 5 lutego 2024 r.
II rata (2500 zł) – do 5 marca 2024 r.
Wstępny plan wyprawy
29 kwietnia Wyjazd o godz.17.00 spod Alchemii na Przymorzu na przystań promową w Gdyni, gdzie wsiądziemy na prom do Karlskrony.
30 kwietnia. Kopenhaga: Pomnik Małej Syrenki, Amalienborg, Marmorkirken, Rosenborg, Statens Museum for Kunst.
1 maja: Kopenhaga: Giełda, Muzeum Thorvaldsena, Ny Carlsberg Glyptotek.
2 maja: Kopenhaga: Grundtvigs Kirke. Wyjazd z Kopenhagi. Louisiana (jedno z najciekawszych i najładniejszych muzeów sztuki XX wieku w Europie). Zamek Kronborg w Helsingør (szekspirowski Elsynor).
3 maja: Zamek Frederiksborg. Roskilde: katedra (ewentualnie, jeśli zdążymy, muzeum łodzi wikińskich) dojazd do Odense (popołudniowe i wieczorne zwiedzanie Odense – miasta Jana Chrystiana Andersena; nie wiem, do której jest otwarty dom rodzinny Andersena, ale gdybyśmy nie zdążyli, to chyba można by z tego zrezygnować i po prostu powłóczyć się po tym malowniczym mieście).
4 maja: godz. 7.00 Wyjazd do Gdańska, ale tym razem drogą lądową (ewentualnie po drodze jeszcze wizyta w Ribe). Do Gdańska dotarlibyśmy pewnie około północy.
prof. dr hab. Jacek Friedrich – historyk sztuki, profesor w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, były dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Jego zainteresowania badawcze obejmują: dzieje architektury nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 r., dzieje ochrony zabytków, nowożytną i nowoczesną architekturę gdańską, związki pomiędzy kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX w., a także ilustrację książkową w Polsce po 1945 r.
Dużą wagę przywiązuje do popularyzacji kultury artystycznej i architektonicznej.
Za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Opublikował m.in.: „Gdańskie zabytki architektury do końca XVIII wieku” (1997), „Gdańsk dla młodych podróżników” (2005), „Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960” (2015), „Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku (2018).