prof. dr hab. Andrzej Rychard
11 października o godz. 18:30
prof. dr hab. Andrzej Rychard
11 października o godz. 18:30
Punktem wyjścia jest założenie, że procesy nieoczekiwane w odróżnieniu od tzw. konieczności historycznych mają inną wagę. Ogromne zmiany ustrojowe ostatnich lat w Polsce to nie wynik takich konieczności, lecz rezultat niewielkich zwycięstw wyborczych – zarówno w 2015 jak i w 2023 roku.
Dlatego w centrum wypowiedzi jest relacja między tym co niezmienne i zmienne w polskiej polityce i polskim społeczeństwie. Tezą wystąpienia jest myśl, że w społeczeństwie występują długofalowe zmiany strukturalne i świadomościowe, które słabo znajdują odzwierciedlenie w polityce. Pytanie, na które będę się starał znaleźć odpowiedź, to kwestia, dlaczego polityka „zostaje w tyle” i jakie są szanse na zmianę tej relacji. Przyczyn tego stanu rzeczy będę poszukiwał w specyficznym traktowaniu instytucji przez polityków przy jednoczesnym niedocenianiu wagi instytucji przez społeczeństwo.
prof. Andrzej Rychard
Zdjęcie ilustrujące wykład: fotoomnia.pl
prof. dr hab. Andrzej Rychard – socjolog, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w socjologii instytucjonalnej, socjologii organizacji oraz socjologii polityki i gospodarki. Autor licznych prac naukowych publikowanych w Polsce i za granicą, komentator życia politycznego w mediach. Autor książek: "Władza i interesy w gospodarce polskiej u progu lat osiemdziesiątych" (1995 r.), "Czy transformacja się skończyła? Powstawanie nowego ładu w perspektywie socjologii zmiany instytucjonalnej" (1996 r.), "Niepokoje polskie" (współautor, 2000 r.), "Legitymizacja w Polsce. Nieustający kryzys w zmieniających się warunkach?" (współautor, 2010 r.).