Program

Salonik literacki. Cristina Morales, Lektura uproszczona (spotkanie na Zoomie)

18 stycznia o godz. 17:00

Salonik literacki. Cristina Morales, Lektura uproszczona (spotkanie na Zoomie)

18 stycznia o godz. 17:00

Zapisz się na ten wykład

Zaloguj się

Zostań słuchaczem Akademii 30+

Informacje

  •   18 stycznia o godz. 17:00
  •   platforma Zoom
  •   Liczba wolnych miejsc: 20 z 35

Opis

W Saloniku literackim rozmawiamy o… książkach :). Nie zajmujemy się klasyczną literaturą. Interesuje nas literatura najnowsza, z XXI wieku. Rozmawialiśmy już m.in. o literaturze rosyjskiej, czeskiej, japońskiej i włoskiej. W tym roku będziemy czytać książki hiszpańskie.  

Dodajmy, że propozycji lekturowych nie szukamy w Internecie. Książki polecają nam uznani literaturoznawcy, tak więc często mamy do czynienia z literackimi arcydziełami. Lektura tych dzieł sprawia nam naprawdę sporą frajdę!

Spotkania odbywają się na Zoomie i są bezpłatne. Nie trzeba dzielić się swoimi wrażeniami z lektury, ale jest to oczywiście mile widziane, bo - choć milczenie jest złotem - to jednak spotykamy się po to, aby o książkach rozmawiać.   

Zachęcamy do udziału!

Zdjęcie ilustrujące spotkanie: fotoomnia.pl

 

Cristina Morales, hiszpańska pisarka urodzona w Granadzie (1985 r.). Studiowała prawo, nauki polityczne i stosunki międzynarodowe. Jej opowiadania ukazywały się w licznych antologiach i magazynach literackich.Jest członkinią zespołu tańca współczesnego Iniciativa Sexual Femenina.   W 2021 roku została uznana przez brytyjski magazyn literacki „Granta” za jedną z najlepszych młodych pisarek języka hiszpańskiego. Jej powieść Lektura uproszczona otrzymała w Hiszpanii prestiżowe nagrody literackie: Nagrodę Herralde i Hiszpańską Nagrodę Literacką. 

 

O książce:

Ángela, Patricia, Marga i Nati to kuzynki z niepełnosprawnością, które mieszkają razem w mieszkaniu komunalnym w Barcelonie. Codziennie muszą walczyć o zachowanie niezależności i swoją godność, starając się nie pozwolić, by państwo decydowało o każdym aspekcie ich życia. Ich strategie oporu to m.in. anarchistyczne zebrania i podziemne ziny, taniec i promiskuityzm.

Wściekle inteligentna i zabawna Lektura uproszczona jest oskarżeniem instytucji i języka, który marginalizuje osoby z niepełnosprawnością. To także portret – wyrazisty, żywy i waleczny – współczesnej Barcelony. Ale przede wszystkim powieść Cristiny Morales stanowi celebrację ciała we wszystkich jego formach – to hymn na cześć kobiecych pragnień, queerowej seksualności, a także transgresywnej i rewolucyjnej siły języka.

(źródło: wydawnictwo ArtRage)

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).