1 czerwca o godz. 17:30
1 czerwca o godz. 17:30
Elena Ferrante – pseudonim włoskiej pisarki lub włoskiego pisarza o nieznanej oficjalnie tożsamości. Międzynarodową sławę przyniósł jej tzw. cykl neapolitański (powieści Genialna przyjaciółka, Historia nowego nazwiska, Historia ucieczki i Historia zaginionej dziewczynki), który zyskał uznanie zarówno krytyków, jak i czytelników. W 2016 r. tygodnik Time umieścił Ferrante na liści 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.
W tym samym roku dziennikarz Claudio Gatti opublikował wyniki śledztwa przeprowadzonego na zlecenie czasopisma „Il Sole”. Jego zdaniem Elena Ferrante to Anita Raja, tłumaczka z języka niemieckiego, a prywatnie żona Dominico Starnone, którego też podejrzewano o ukrywanie się pod tym pseudonimem. Ani Raja, ani Starnone tych doniesień jednak nie potwierdzili.
O książce:
Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu.
Niezwykła opowieść o przyjaźni i dążeniu do wyrwania się z rzeczywistości zdominowanej przez biedę, ciemnotę i przemoc.
„Ferrante udało się to, co poza Umbertowi Eco nie udało się we Włoszech po wojnie żadnemu z wielkich pisarzy mężczyzn – ani Primowi Leviemu, ani Italowi Calvinowi, ani włoskim noblistom poetom, Salvatoremu Quasimodo i Eugeniowi Montalemu, oraz dramaturgowi Dario Fo. Zyskała wielką popularność wśród światowej publiczności”.
Juliusz Kurkiewicz, Gazeta Wyborcza
„Czasem zdarzają się jeszcze genialni pisarze. Nigdy nie zapomnę chwili, w której odkryłem Elenę Ferrante”.
Jonathan Franzen