Program

Przemoc w świecie kobiet. Ofiary i agresorki

dr Anna Więcek-Durańska

27 października o godz. 18:30

Przemoc w świecie kobiet. Ofiary i agresorki

dr Anna Więcek-Durańska

27 października o godz. 18:30

Informacje

  •   27 października o godz. 18:30
  •   Wydział Filologiczny UG - aula 1.43
  •   Liczba wolnych miejsc: 194 z 290
  •   Cena: 30 zł

Opis

Problematyka przemocy budzi i zawsze budziła wiele emocji oraz kontrowersji. Coraz więcej się o niej mówi – najczęściej w kontekście przemocy domowej, czyli znęcania się nad rodziną. Sprawcą jest najczęściej mężczyzna, a osobami jej doświadczającymi – kobiety i dzieci. Warto jednak podkreślić, że jest to zjawisko szersze. Jak wykazały badania, kobiety są znacznie bardziej narażone na przemoc ze strony osób obcych w przestrzeni publicznej, np. w miejscu pracy. Skutki tego, czego doświadczają, dotykają wówczas nie tylko ich samych, lecz również ich rodziny i przyja­ciół (szerzej – całe społeczeństwo). Niestety, brak danych pokazujących rzeczywistą skalę tego zjawiska. Aby ją oszacować, prowadzi się badania wiktymizacyjne (zbieranie danych ilościowych o tego typu sytuacjach, badanie poziomu lęku przed nimi itp.).

Panuje powszechne przekonanie, że kobieta może występować jedynie w roli ofiary przemocy. Sytuacje, kiedy to ona jest agresorką, jednakże również istnieją. Stereotypowo sądzi się, że zdarza się to sporadycznie, a ponadto nie powoduje tak negatywnych i dotkliwych konsekwencji u ofiar jak przemoc ze strony mężczyzn. Ten temat również wymaga zgłębienia.

Podczas wykładu przedstawię zarys teoretyczny obu zjawisk (przemoc wobec kobiet i przemoc ze strony kobiet) oraz najnowsze wstępne wyniki badań.

dr Anna Więcek-Durańska

 

patron wykładu: wydawnictwo PWN 

https://bit.ly/3rTs9Qk 

Prowadzący

dr Anna Więcek-Durańska – psycholożka, adiunktka w Zakładzie Psychologii Klinicznej Człowieka Dorosłego Instytutu Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Biegła sądowa, psycholog z przygotowaniem seksuologicznym, psychoterapeutka, pracuje w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach, trenerka programów korekcyjno-edukacyjnych (dla osób agresywnych oraz sprawców przemocy), programów profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży . Uczestniczyła w wielu krajowych jak i zagranicznych projektach badawczych Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego im. Stanisława Batawii.

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).