Program

Finlandia. Państwo, które działa

prof. dr hab. Wojciech Woźniak

3 listopada o godz. 18:30

Finlandia. Państwo, które działa

prof. dr hab. Wojciech Woźniak

3 listopada o godz. 18:30

Informacje

  •    3 listopada o godz. 18:30
  •   Wydział Filologiczny UG - aula 1.43
  •   Liczba wolnych miejsc: 166 z 290
  •   Cena: 30 zł

Opis

Jeszcze w połowie XX wieku Finlandia była położonym w bardzo niekorzystnej strefie klimatycznej państwem peryferyjnym z gospodarką opartą o prostą produkcję i eksport drewna, jedynego masowo dostępnego surowca naturalnego. Ponadto po II wojnie światowej zmuszona była do płacenia reparacji na rzecz Związku Radzieckiego, pod presją którego nie mogła wziąć udziału w Planie Marshalla. Tymczasem na przełomie XX i XXI wieku media całego świata pisały o Finlandii jako o „cudownym dziecku nowych technologii”, a o – zyskującej w testach konsumenckich rozpoznawalność na poziomie McDonald’sa i Toyoty – Nokii jako o  największym fińskim wynalazku od czasów sauny. Podkreślano jednocześnie, że jest to kraj, w którym typową dla Doliny Krzemowej innowacyjność udało się połączyć z charakterystyczną dla państw nordyckich dbałością o spójność społeczną, równość szans i redystrybucję owoców wzrostu gospodarczego. Z kolei od 2018 r. nieprzerwanie Finlandia zajmuje pierwsze miejsce w rankingu World Happiness Report, opracowywanego pod egidą ONZ raportu dotyczącego poczucia szczęścia i satysfakcji z życia.

W wykładzie omówię kluczowe czynniki związane z procesami politycznymi oraz planowaniem polityki publicznej, które umożliwiły Finlandii ten bezprecedensowy rozwój i awans do grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo i technologicznie krajów świata oraz podniesienie zamożności oraz jakości życia fińskiego społeczeństwa.

Opowiem też o polityce gospodarczej, edukacyjnej i społecznej, wskazując na szczególną rolę edukacji, wiedzy i nauki w planowaniu i wdrażaniu reformatorskich zmian.

prof. Wojciech Woźniak

Prowadzący

prof. dr hab. Wojciech Woźniak – profesor w Katedrze Socjologii Struktur i Zmian Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego, interesuje się naukowo fińskim modelem społeczno-gospodarczym, relacjami między sportem a polityką, nierównościami społecznymi i dyskursem publicznym (szczególnie zjawiskiem paniki moralnej). Autor lub współautor czterech książek oraz ponad 60 recenzowanych artykułów w czasopismach i tomach zbiorowych. Członek Polskiego i Fińskiego Towarzystwa Socjologicznego (Westermarck Society). Prowadził zajęcia gościnne na uczelniach w Niemczech (Wolny Uniwersytet w Berlinie, Uniwersytet im. Justusa Liebiga w Giessen oraz Uniwersytet w Getyndze) w Finlandii (Uniwersytety w Turku i Tampere), Estonii (Uniwersytet w Tartu), Francji (Uniwersytet Sophia Antipolis w Nicei) i Czechach (Uniwersytet Karola w Pradze). W czasie wolnym biega i czyta kryminały (często naraz), a non stop kibicuje Widzewowi.

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).