Program

Wykład inauguracyjny. Stan demokracji w Europie

prof. dr hab. Radosław Markowski

13 października o godz. 18:30

Wykład inauguracyjny. Stan demokracji w Europie

prof. dr hab. Radosław Markowski

13 października o godz. 18:30

Informacje

  •   13 października o godz. 18:30
  •   Wydział Filologiczny UG - aula 1.43
  •   Liczba wolnych miejsc: 151 z 290
  •   Cena: 30 zł

Opis

Opinie na temat stanu demokracji w Europie są bardzo zróżnicowane. Na alarm biją przede wszystkim intelektualiści, bardziej umiarkowane stanowisko prezentują środowiska naukowe, a partie nieliberalne i populistyczne nie dostrzegają żadnej zapaści demokracji.

Na wykładzie przedstawię wyniki najbardziej wiarygodnego (ponieważ realizowanego przez akademików i poważnych badaczy) badania porównawczego – Europejskiego Sondażu Społecznego (ESS). Pierwsze badanie przeprowadzono w 2012 r. w niemal 30 krajach Europy, a drugie w latach 2021/22 w ponad 30 krajach. Kilkunastoosobowe grono autorów i badaczy (do którego mam przyjemność należeć) opracowuje obecnie wyniki, uwzględniając zmiany, które zaszły w czasie, między krajami i między regionami. Uogólniając, wynika z nich, że demokracja w Europie ma się dobrze, choć nie wszędzie – najlepiej się mają stabilne demokracje Europy Zachodniej. 

prof. Radosław Markowski

Prowadzący

prof. dr hab. Radosław Markowski – politolog, socjolog, kierownik Centrum Studiów nad Demokracją w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Specjalizuje się w porównawczych naukach politycznych oraz socjologii polityki. Bada wybory, zachowania wyborcze, demokrację i systemy partyjne. Recurring visiting professor w Central European University w Budapeszcie. W przeszłości visiting professor amerykańskich uniwersytetów: Duke, Wisconsin-Madison, Rutgers. Członek rad redakcyjnych licznych czasopism politologicznych, m.in. „European Journal of Political Research”, „Political Studies”, „European Union Politics”, „Populism Journal of Elections”, „Public Opinion and Parties”. Współautor publikacji „Post-Communist Party Systems”, wydanej nakładem Cambridge University Press.

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).