Program

Salonik literacki. Najnowsza proza włoska. Paolo Cognetti, Osiem gór (spotkanie na Zoomie)

10 lutego o godz. 17:30

Salonik literacki. Najnowsza proza włoska. Paolo Cognetti, Osiem gór (spotkanie na Zoomie)

10 lutego o godz. 17:30

Informacje

  •   10 lutego o godz. 17:30
  •   platforma Zoom
  •   Liczba wolnych miejsc: 13 z 30

Opis

Paolo Cognetti (ur. 1978) – jeden z najbardziej cenionych przez krytykę i kochanych przez czytelników włoskich pisarzy. Opublikował już kilka książek, w tym dwie opowiadające o życiu w górach: Osiem gór oraz Il ragazzo selvatico (Dziki chłopak). Jest redaktorem antologii New York Stories. Od 2010 roku prowadzi blog (www.paolocognetti.blogspot.com). Powieść Osiem gór okazała się jak dotąd jego największym sukcesem – jeszcze przed publikacją prawa sprzedano do 30 państw, a książka została uhonorowana kilkoma ważnymi nagrodami.

W 2022 r. Felix Van Groeningen i Charlotte Vandermeersch wyreżyserowali film na podstawie książki, który otrzymał dwie nominacje do Nagrody Filmowej w Cannes, a także zdobył 4 nagrody w konkursie David di Donatello (nagroda Włoskiej Akademii Filmowej).

O książce:

Góry to nie tylko śnieg, przepaści, granie, potoki, jeziora i pastwiska. Góry to sposób życia. Kolejne kroki, milczenie, czas i właściwa miara.

Pietro jest dzieckiem z miasta, nieco humorzastym samotnikiem. Jego matka pracuje w poradni rodzinnej na przedmieściach, ojciec jest chemikiem, który każdego wieczoru wraca z pracy przepełniony złością. Choć różni, połączyła ich wspólna pasja – góry. To w nich poznali się i pokochali, i związali ze sobą tak mocno, że nawet rodzinna tragedia nie była w stanie ich rozdzielić. Gdy odkrywają Granę, maleńką wieś w dolinie u stóp masywu Monte Rosa, czują, że znaleźli swoje miejsce na ziemi. To tam Pietro spędza odtąd wszystkie letnie wakacje i poznaje Bruna, rówieśnika o włosach w odcieniu konopnego sznurka i o szyi spalonej słońcem, który zamiast odpoczywać, musi paść krowy. W czasie tych letnich miesięcy Pietro zaczyna wędrować po górach ze swoim ojcem, odkrywa tajemnice doliny i opuszczonych budynków, zdobywa strome ścieżki. Wtedy też zawiązuje się jego przyjaźń z Brunonem, która – choć często na odległość – przetrwa bardzo długo.

(źródło: Grupa Wydawnicza Sonia Draga)

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).