Program

Salonik literacki. Najnowsza proza włoska. Helena Janeczek, Fotografka (spotkanie na Zoomie)

13 stycznia o godz. 17:30

Salonik literacki. Najnowsza proza włoska. Helena Janeczek, Fotografka (spotkanie na Zoomie)

13 stycznia o godz. 17:30

Informacje

  •   13 stycznia o godz. 17:30
  •   platforma Zoom
  •   Liczba wolnych miejsc: 14 z 30

Opis

Helena Janeczek (ur. 1964) – urodziła się w Monachium, w polsko-żydowskiej rodzinie. Od ponad trzydziestu lat mieszka we Włoszech. Jest autorką powieści Cibo (2002), Rondini di Monte Cassino (2010, wyd. pol. Jaskółki z Monte Cassino) i Lezioni di tenebra (2011). Fotografka w 2018 roku zdobyła Premio Strega i Premio Bagutta.

O książce:

Uhonorowany najważniejszą włoską nagrodą literacką portret Gerdy Taro – kobiety, która fotografowała wojnę. Była jedną z pionierek fotografii wojennej i pierwszą fotoreporterką, która zginęła na froncie. Pogrzeb Gerdy Taro odbył się w Paryżu 1 sierpnia 1937 roku – dokładnie w dniu jej 27 urodzin. Ceremonia przerodziła się w wielotysięczną demonstrację, w której wzięli udział działacze polityczni i artyści, między innymi Pablo Neruda i Louis Aragon. Mała Taro miała wspaniały pogrzeb, na którym spotkały się wszystkie kwiaty świata – tak pisano o uroczystości, a w kolejnych latach przybywało ulic jej imienia, stała się również patronką licznych stowarzyszeń i grup bojowników. Kim była ta filigranowa, mierzącą ledwie 150 cm wzrostu blondynka, bohaterka ruchu antyfaszystowskiego, która ramię w ramię z mężczyznami, uzbrojona w aparat fotograficzny, stawiała się miejscach najcięższych walk zbrojnych?
„Jeśli twoje zdjęcia nie są dostatecznie dobre, to znaczy, że nie jesteś dostatecznie blisko” – w pracy Gerda Taro kierowała się maksymą swojego wielkiego mentora, przyjaciela i wieloletniego partnera – Roberta Capy, jednego z najwybitniejszych fotoreporterów XX wieku. Wojnę fotografowała z pierwszej linii frontu. Wiele wskazuje na to, że gdyby nie Taro, Capa pewnie nie stałby się gwiazdą takiego formatu, to zresztą ona wymyśliła jego postać i pseudonim artystyczny, a dziś także wiemy, że część zdjęć przypisywanych Capie wykonała właśnie ona – swoim nazwiskiem podpisywała fotografie dopiero w ostatnich dwóch miesiącach życia, wcześniejsze publikowano pod ich wspólnym pseudonimem.

Talent, pasja i odwaga, wolność, duma, niezależność – oto słowa klucze, które tworzą portret i legendę nadzwyczajnie utalentowanej kobiety i niezwykłej fotoreporterki. Powieść Heleny Janeczek przywraca Gerdzie Taro należne jej miejsce w historii (herstorii) świata i fotografii wojennej.
W 2018 roku powieść uhonorowano najważniejszą włoską nagrodą literacką – Premio Strega.

(źródło: Prószyński i S-ka)

Polecamy artykuł:

Fotografka na wojnie. Z Heleną Janeczek rozmawia Aleksandra Lipczak, „Tygodnik Powszechny”

https://www.tygodnikpowszechny.pl/fotografka-na-wojnie-167993

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).