Program

Salionik literacki. Najnowsza proza włoska. Sandro Veronesi, Koliber (spotkanie na Zoomie)

18 listopada o godz. 17:30

Salionik literacki. Najnowsza proza włoska. Sandro Veronesi, Koliber (spotkanie na Zoomie)

18 listopada o godz. 17:30

Informacje

  •   18 listopada o godz. 17:30
  •   platforma Zoom
  •   Liczba wolnych miejsc: 9 z 30

Opis

Sandro Veronesi (ur. 1959) – włoski powieściopisarz, eseista i dziennikarz. Uzyskał dyplom architekta na Uniwersytecie we Florencji, ale wybrał karierę pisarską. Swoją pierwszą książkę opublikował w wieku 25 lat. Był to… zbiór poezji (Il resto del cielo), który pozostał, jak do tej pory, jego jedynym przedsięwzięciem poetyckim. Ponadto opublikował pięć powieści, trzy tomy esejów, jeden utwór teatralny, liczne wstępy do powieści i zbiory esejów, wywiady, scenariusze i programy telewizyjne. Dwukrotnie otrzymał najbardziej prestiżową włoską nagrodę literacką, Premio Strega: w 2006 roku za powieść Caos calmo (Spokojny chaos) oraz w 2020 roku za powieść Koliber.

O książce:

Koliber to medytacja na temat życia. Opowieść o szczęściu, miłości, cierpieniu, stracie i nadziei. Życie Marca Carrery jest zwykłe i niezwykłe zarazem. Mężczyzna doświadcza dramatycznych zbiegów okoliczności, którym towarzyszą wielkie emocjonalne wstrząsy. Otaczają go neurotyczna żona, przyjaciel rzekomo przynoszący pecha, córka z wyimaginowanym sznurkiem wyrastającym z pleców… Jednak Marco – niczym koliber – ma niemal nadprzyrodzoną zdolność pozostawania w bezruchu, gdy świat wokół pogrąża się w chaosie. Umie żyć pełnią życia i nigdy nie traci nadziei. Koliber jest nietuzinkową sagą rodzinną ukazującą zamożnych mieszkańców klimatycznej Florencji. To fascynująca podróż w czasie od lat 70. XX wieku aż do niedalekiej przyszłości. Autor tworzy misterne powieściowe uniwersum – przejmujący portret ludzkiej egzystencji na tle kaprysów losu.

(źródło: wydawnictwo Książnica)

Gdybym miała jednoznacznie powiedzieć, o czym jest ta powieść, powiedziałabym, że po prostu o życiu. Zupełnie takim, jakie jest. O wszystkich wzlotach i upadkach, o rodzinie, kłótniach, nieporozumieniach, drobnych radościach, ale też większych niepowodzeniach czy ostatecznie samej śmierci. Historia stopniowo odkrywa przed czytelnikiem wszystkie te elementy i emocje, które uderzają po zakończeniu jeszcze mocnej.

(Paulina Klimek, Niespieszna historia z mnóstwem emocji, Poinformowani.pl)

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).