Program

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto (Europejskie Centrum Solidarności)

dr Magdalena Staręga

26 marca o godz. 12:30

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto (Europejskie Centrum Solidarności)

dr Magdalena Staręga

26 marca o godz. 12:30

Informacje

  •   26 marca o godz. 12:30
  •   Europejskie Centrum Solidarności
  •   Liczba wolnych miejsc: 0 z 30
  •   Cena: 10 zł

Opis

STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto to największa wystawa czasowa, jaką zespół ECS zorganizował od chwili otwarcia wystawy stałej o rewolucji Solidarności w siedzibie przy pl. Solidarności 1. A jednocześnie, to pierwsza kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Sednem opowieści są jednak losy ludzi, a nie statków.

Na 470 metrach kw. sali wystaw czasowych wybudowano stocznię ze stali i blachy, czyli materiałów, jakie królowały w stoczni. Zwiedzający w trakcie oglądania ekspozycji przechodzi trasę od bramy przez burtę statku w doku i dźwigi aż po pochylnie.

Zilustrowano ponad 150 lat dziejów miasta – od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu, aż do współczesności. Jednocześnie wystawa opowiada z perspektywy doświadczenia przemysłu stoczniowego w Gdańsku polityczną, społeczną i kulturową historię Polski i Europy.
Narracja wystawy świadomie odchodzi od modelu chronologicznego. Kuratorzy wybrali najważniejsze zjawiska odnoszące się do historii stoczniowej w Gdańsku. Wchodzą one ze sobą w rozmaite relacje, budują sieć wzajemnych powiązań.
To pasjonująca historia.

(źródło: ECS)

 

Prowadzący

dr Magdalena Staręga – historyczka sztuki zajmująca się zagadnieniem architektury nowoczesnej oraz dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego (pracuje w Zakładzie Sztuki Nowożytnej), stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego i Instytutu Herdera w Marburgu. Od 2011 roku pracuje w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, gdzie zajmuje się m.in. dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej; kuratorka merytoryczna wystawy STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto. . .

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).