Program

Salonik literacki. Yoko Ogawa, Podziemie pamięci (spotkanie na Zoomie)

29 kwietnia o godz. 17:30

Salonik literacki. Yoko Ogawa, Podziemie pamięci (spotkanie na Zoomie)

29 kwietnia o godz. 17:30

Informacje

  •   29 kwietnia o godz. 17:30
  •   platforma Zoom
  •   Liczba wolnych miejsc: 19 z 30

Opis

Yoko Ogawa urodziła się w 1962 roku w Okayamie w Japonii. Studiowała na Wydziale Literatury Uniwersytetu Waseda w Tokio, który ukończyła w 1984 roku. W czasie studiów była członkiem „Koła Literatury Współczesnej”. Pisarka znanych powieści, opowiadań i esejów. Na swoim koncie ma ponad czterdzieści dzieł literackich. Utwory Yoko Ogawy były tłumaczone na wiele języków, w tym również na język polski. Autorka wielu nagród literackich, m.in. nagrody im. Akutagawy, którą przyznano jej w 1990 roku. Obecnie Yoko Ogawa zasiada w jury tej prestiżowej nagrody. W 2005 roku powieść Yoko Ogawy pt. Kusuriyubi no hyoho została zekranizowana przez Dianę Bertrand.

O książce: 

Mieszkańcy bezimiennej wyspy żyją w świecie, z którego regularnie znikają najzwyklejsze przedmioty – kapelusze, róże, fotografie, wstążki. Jednego dnia są na wyciągnięcie ręki, drugiego zacierają się w pamięci, tracąc jakiekolwiek znaczenie. Większość poddaje się presji zapominania z całkowitą uległością, a nieliczni niepokorni trafiają pod nadzór policji pamięci. Młoda pisarka, która na rzecz tajemniczej instytucji straciła rodziców, postanawia ukryć w podziemiach domu przyjaciela, który potrzebuje ochrony. Ale czy życie w zamknięciu będzie miało kiedyś koniec?

Yoko Ogawa, autorka Ukochanego równania profesora, opowiada o świecie przerażająco smutnym, przywodzącym na myśl zarówno Rok 1984 George’a Orwella, jak i Dziennik Anne Frank. Podziemie pamięci to dystopijna wizja społeczeństwa ciemiężonego przez władzę, ale także metafora opresyjnych relacji na wielu różnych płaszczyznach.

Powieść znalazła się na short-liście Międzynarodowego Bookera w 2020 roku; była również finalistką 2019 National Book Award for Translated Literature i 2020 World Fantasy Award.

(źródło: wydawnictwo Tajfuny)

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).