Program

Kto decyduje o tym, co w języku jest poprawne?

dr Agata Hącia

12 maja o godz. 18:30

Kto decyduje o tym, co w języku jest poprawne?

dr Agata Hącia

12 maja o godz. 18:30

Informacje

  •   12 maja o godz. 18:30
  •   Wydział Filologiczny UG - aula 1.43
  •   Liczba wolnych miejsc: 197 z 290
  •   Cena: 30 zł

Opis

Wziąć czy wziąść? Anna jest naszym gościem, naszą gościem, naszą gością czy naszą gościnią? Mówi przekonująco czy przekonywująco? I skąd to wiadomo? Czy do uznania jakiejś formy za poprawną wystarczy to, że jest ona częsta? A może decyduje to, kto jej używa? Kwestie poprawności językowej od wieków zajmują użytkowników języka, którzy zwykle oczekują klarownych wskazówek. Czasami chcą, by źródła normatywne dały bezwyjątkowe wytyczne, jak mówić i pisać, czasami jednak takie wytyczne postrzegają jako zamach na wolność osobistą.

Podczas wykładu odniosę się do tego, według jakich kryteriów oceniać formy językowe i co ostatecznie decyduje o tym, że uznajemy je za poprawne lub niepoprawne.

dr Agata Hącia

 

 

Prowadzący

dr Agata Hącia – językoznawca, adiunkt w Instytucie Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UW, sekretarz naukowy Obserwatorium Językowego UW, współprowadzi Poradnię Językową UW. Badaczka polskiej leksyki. Popularyzatorka wiedzy o języku, m.in. jako współtwórczyni audycji radiowych oraz autorka książek „Ucha, fochy, tarapaty. Czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o polszczyźnie i o co nie baliście się zapytać”, „Co robi język za zębami. Poprawna polszczyzna dla najmłodszych”, „Figlarne słówka. O wędrówkach słów i innych tajemnicach języka”.

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).