Program

Salonik literacki. Hiromi Kawakami, Niedźwiedzi bóg (spotkanie na Zoomie)

21 stycznia o godz. 17:30

Salonik literacki. Hiromi Kawakami, Niedźwiedzi bóg (spotkanie na Zoomie)

21 stycznia o godz. 17:30

Informacje

  •   21 stycznia o godz. 17:30
  •   platforma Zoom
  •   Liczba wolnych miejsc: 19 z 35

Opis

Zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach literackich, które odbywają się na platformie Zoom. W tym roku rozmawiać będziemy o literaturze japońskiej. Lektury zarekomendowali nam prof. Zbigniew Mikołejko, filozof i religioznawca i prof. Beata Kubiak Ho-Chi, japonistka i tłumaczka.  

Lista lektur: https://akademia30plus.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=1999

Pobierz Zoom : https://pl.wizcase.com/download/zoom/

 

Hiromi Kawakami (ur. 1958 r.) – powieściopisarka i eseistka. Studiowała biologię, pracowała jako nauczycielka przyrody. Zadebiutowała w 1994 roku opowiadaniem Kamisama.

Laureatka wielu prestiżowych nagród literackich (m.in. Nagrody im. Akutugawy i Nagrody Yomiuri), jej książki przetłumaczono na ponad 20 języków. W przekładzie na język polski ukazały się m.in. powieści Manazuru (2011), Pan Nakano i kobiety (2012) oraz Sensei i miłość (2013).

Jej prozę charakteryzuje subtelny styl, odrealnienie świata przedstawionego, a także inspiracja naukami ścisłymi i przyrodniczymi.

 

11 marca 2011 dzieli współczesną Japonię na przed i po. Jednym z pierwszych tekstów literackich, który pojawił się w świecie po, było opowiadanie "Niedźwiedzi bóg 2011" – historia Niedźwiedzia, który wprowadza się w sąsiedztwie i zabiera nas na spacer. Czytelnikom śledzącym twórczość Hiromi Kawakami była to fabuła znana – o tym samym traktowało opowiadanie "Niedźwiedzi bóg", od którego autorka rozpoczęła swoją pisarską karierę. W 2011 roku postanowiła jednak opowiedzieć tę historię na nowo, udowadniając, że w świecie po nic już nie będzie takie samo.

Polskie wydanie "Niedźwiedziego boga" przedstawia czytelnikom obie wersje opowiadania, które obecnie stanowią kanon literatury „po Fukushimie”. To dwie krótkie nowelki o świecie przed i po – które idealnie uchwyciły to, czego na co dzień wolimy nie widzieć.

(źródło: wydawnictwo ZNAK)

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).