prof. dr hab. Jacek Friedrich
6 maja o godz. 18:30
prof. dr hab. Jacek Friedrich
6 maja o godz. 18:30
Proponowany cykl wykładów stanowi bezpośrednią kontynuację cyklu poprzedniego, w którym przyglądaliśmy się wybranym arcydziełom architektury powstałym w czasach Polski Ludowej. Wśród nich pojawiły się falowce na gdańskim Przymorzu, które – jako jedyne – reprezentowały dokonania trójmiejskiego środowiska architektonicznego. A przecież w ciągu kilku dziesięcioleci pomiędzy 1945 a 1989 rokiem w Gdańsku, Gdyni i Sopocie powstało wiele interesujących, a niekiedy nawet wybitnych dzieł architektury. Piętnastu z nich przyjrzymy się bliżej podczas naszych spotkań, co wcale nie znaczy, że tylko tyle zasługuje na uwagę. Jest ich znacznie więcej – do proponowanego zestawu nie weszło nawet kilka obiektów, które dla wielu mieszkańców Trójmiasta stanowią zapewne prawdziwe "ikony". Trudno, selekcja ma swoje prawa. Mam jednak nadzieję, że już ten ograniczony wybór da nam przybliżony obraz lokalnej architektury w powojennych dziesięcioleciach.
prof. Jacek Friedrich
UWAGA! W wykładzie mogą wziąć udział wyłącznie osoby zaszczepione.
prof. dr hab. Jacek Friedrich – historyk sztuki, profesor w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, były dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Jego zainteresowania badawcze obejmują: dzieje architektury nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 r., dzieje ochrony zabytków, nowożytną i nowoczesną architekturę gdańską, związki pomiędzy kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX w., a także ilustrację książkową w Polsce po 1945 r.
Dużą wagę przywiązuje do popularyzacji kultury artystycznej i architektonicznej.
Za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Opublikował m.in.: „Gdańskie zabytki architektury do końca XVIII wieku” (1997), „Gdańsk dla młodych podróżników” (2005), „Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960” (2015), „Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku (2018).