14 maja o godz. 17:00
14 maja o godz. 17:00
Drogę do literackiej sławy otworzyły Pielewinowi dwie znakomite powieści: Mały palec Buddy i Generation "P". W pierwszej z nich znajdziemy ślady Bułhakowa, w drugiej Dostojewskiego, ale to tylko elementy literackiej gry, bo przed Pielewinem – którego New Yorker zaliczył do najlepszych pisarzy tego pokolenia w Europie – czegoś podobnego w literaturze rosyjskiej nie było. Połączył on bowiem w swoich powieściach kulturę wysoką z popkulturą, inspiracje czerpał zaś m.in. z mitologii mezopotamskiej i buddyzmu.
W Generation "P" znajdziemy knajpę Biedni Ludzie (jak tytuł powieści Dostojewskiego), jeden z rozdziałów zaś nosi tytuł Obłok w spodniach (jak debiut Majakowskiego). Jednak Dostojewski i Majakowski zostają tutaj zestawieni z Gwiezdnymi wojnami, Che Guevarą, boginią Isztar i czarnym piarem. Wśród inspiracji wymienia zaś Pielewin nie tylko Bułhakowa, ale również Bertranda Russella, Aldousa Huxleya i mistykę Wschodu.
Krzysztof Cieślik, Polityka
Wiktor Pielewin urodził się w 1962 roku w Moskwie. Jest rosyjskim prozaikiem oraz autorem tekstów satyryczno - groteskowych. Jest absolwentem Instytutu Energetycznego w Moskwie, a także kursu creative writing w Instytucie Literatury. Jego debiutem literackim był wydany w 1989 roku zbiór opowiadań Koldun Ignat i ludi. Publikował w licznych czasopismach literackich. Obecnie książki Pielewina znane są nie tylko w Rosji, ale na całym świecie - między innymi w Japonii, Chinach, Francji, czy Wielkiej Brytanii.