Program

Nekrofilia po polsku. Dlaczego Polacy kochają martwe ciała swoich bohaterów narodowych?

prof. dr hab. Wojciech Owczarski

9 stycznia o godz. 18:30

Nekrofilia po polsku. Dlaczego Polacy kochają martwe ciała swoich bohaterów narodowych?

prof. dr hab. Wojciech Owczarski

9 stycznia o godz. 18:30

Informacje

  •    9 stycznia o godz. 18:30
  •   Wydział Filologiczny UG
  •   Liczba wolnych miejsc: 203 z 290
  •   Cena: 20 zł

Opis

Wykład będzie próbą wyjaśnienia i zilustrowania zjawiska polskiej nekrofilii, czyli patologicznej ekscytacji Polaków rozmaitymi aspektami śmierci: trupami, relikwiami, cmentarzami, pogrzebami, uroczystościami ku czci poległych itd.
Nekrofilię pojmował będę w szerokim znaczeniu, jaki dla tego terminu zaproponował Erich Fromm – nie jako seksualną dewiację, lecz jako ogólną cechę charakteru jednostek i całych społeczeństw. Postaram się zademonstrować, w jaki sposób historyczne doświadczenia Polaków wpływały i nadal wpływają na ugruntowanie się w naszym społeczeństwie nekrofilitycznych postaw i zachowań.

Prowadzący

prof. dr hab. Wojciech Owczarski – historyk literatury, adiunkt w Zakładzie Antropologii Literatury i Krytyki Artystycznej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego; zajmuje się historią literatury XIX i XX w., teatrologią i krytyką teatralną. Wydał cztery książki: „Diabeł w dramacie polskim” (1996), „O bohaterach II części Dziadów" (1998), „Mickiewiczowskie figury wyobraźni” (2002), „Miejsca wspólne, miejsca własne. O wyobraźni Leśmiana, Schulza i Kantora” (2006). Opublikował liczne artykuły w tomach zbiorowych, a także szkice historycznoliterackie, eseje i recenzje teatralne, m.in. na łamach „Twórczości", „Odry", „Dialogu" i „Teatru".

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).