Program

Współczesny mit o nieśmiertelności

prof. dr hab. Ewa Sikora

12 kwietnia 2024 o godz. 18:30

Współczesny mit o nieśmiertelności

prof. dr hab. Ewa Sikora

12 kwietnia 2024 o godz. 18:30

Informacje

  •   12 kwietnia 2024 o godz. 18:30
  •   Wydział Filologiczny UG - aula 1.43

Opis

Człowiek od zawsze marzył o nieśmiertelności. Na przestrzeni dziejów powstało wiele mitów o życiu po śmierci w zaświatach, odradzaniu się po śmierci nowego życia na ziemi, czy też o wiecznej młodości.

Rozwój współczesnej medycyny, biologii, technologii i informatyki, włączając w to sztuczną inteligencję, na nowo rozpalił marzenia człowieka o możliwości znaczącego wydłużenia życia w dobrej formie. Chociaż starzenie się stanowi ciągle nierozwiązaną zagadkę biologii, to pokusa długowieczności zaprząta umysły, nawet tych naukowców, którzy jeszcze niedawno byli sceptyczni. Prowadzone są badania obiecujące coraz dłuższe życie w dobrej kondycji fizycznej, bez chorób wieku podeszłego, np. neurodegeneracyjne, nowotworowe czy te nękające układ krążenia i układ oddechowy. Jak dalece w praktyce naukowcy są w stanie spełnić nasze marzenia, jeśli nie o wiecznej młodości, to przynajmniej o długim życiu bez znamion starzenia?

prof. Ewa Sikora

Prowadzący

prof. dr hab. Ewa Sikora – kierownik Pracowni Molekularnych Podstaw Starzenia w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie. W nurcie jej głównych naukowych zainteresowań leżą procesy związane ze starzeniem się komórek prawidłowych i nowotworowych; członkini rzeczywista Naukowego Towarzystwa Warszawskiego oraz współredaktorka prestiżowego czasopisma Aging Research Reviev. Aktywnie uczestniczy w popularyzacji wiedzy i nauki, jest współautorką ponad 130 publikacji naukowych.

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).