Program

Salonik literacki. Najnowsza proza włoska. Roberto Saviano, Gomorra (spotkanie na Zoomie)

23 marca 2024 o godz. 17:30

Salonik literacki. Najnowsza proza włoska. Roberto Saviano, Gomorra (spotkanie na Zoomie)

23 marca 2024 o godz. 17:30

Informacje

  •   23 marca 2024 o godz. 17:30
  •   platforma Zoom

Opis

Roberto Saviano - włoski pisarz i dziennikarz. Ukończył studia filozoficzne na Università degli Studi di Napoli Federico II w Neapolu. Pracuje dla włoskich gazet: "L’Espresso", "Il Manifesto" oraz "Corriere del Mezzogiorno".
W 2006 roku ukazała się jego książka "Gomorra – podróż po imperium kamorry", która stała się ogromnym sukcesem - przetłumaczono ją na 40 języków, a liczbę sprzedanych egzemplarzy szacuje się na ok. 2 mln 250 tys. Na podstawie książki Matteo Garrone nakręcił film. Po wydaniu książki autor otrzymał wiele pogróżek ze strony włoskiej mafii.Musiał opuścić Neapol a rząd przyznał mu ochronę. Od tej pory pisarz co pewien czas zmienia miejsce pobytu i żyje w ciągłym strachu przed zemstą kamorry.

O książce:

W swojej niezwykłej, wielogatunkowej pracy Saviano opisuje nowe mechanizmy działania kamory neapolitańskiej, która w ostatnich latach niepostrzeżenie oplotła swymi mackami praktycznie cały świat. Ukazuje wielkie imperia finansowe, które powstały na międzynarodowym handlu bronią i narkotykami, na agresywnej, nielegalnej konkurencji, na szantażach, wymuszeniach, korupcji i morderstwach. Opisując świat mafii, wojny między klanami, vendetty, killerów i dealerów, Saviano dowodzi, że neapolitańska kamora pod względem liczebności, siły ekonomicznej i bezwzględności jest znacznie silniejsza i potężniejsza niż sławna mafia sycylijska i inne zorganizowane grupy przestępcze południowych Włoch.

(źródło: wydawnictwo Czytelnik)

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).