prof. dr hab. Jacek Friedrich
22 marca 2024 o godz. 18:30
prof. dr hab. Jacek Friedrich
22 marca 2024 o godz. 18:30
Miasta budowano, niszczono i odbudowywano od tysiącleci. Miasto odbudowane nigdy jednak nie wygląda dokładnie tak jak przed zniszczeniem. Niekiedy zmienia się nieznacznie, kiedy indziej – zasadniczo. W XX wieku – stuleciu dwóch wojen światowych i licznych konfliktów lokalnych (a nie zapominajmy jeszcze o katastrofach naturalnych) – miast w większym czy mniejszym zakresie zniszczonych, a następnie odbudowanych były setki. Szczególnie wiele było ich w Europie. Niektóre z nich, jak Rotterdam, Drezno czy Gdańsk, należały do najwspanialszych i najpiękniejszych miast zabytkowych naszego kontynentu. Po wojnie każde z tych setek zniszczonych miast tak czy inaczej odbudowano. Sposoby owej odbudowy były jednak bardzo rozmaite. Niektóre miasta starano się odbudowywać w formach zbliżonych do historycznych, inne odbudowywano niemal całkowicie w formach nowoczesnych. W jednych zachowywano dawny układ urbanistyczny, w innych zniszczenia wojenne wykorzystywano jako okazję do radykalnej urbanistycznej transformacji.
Podczas pierwszego spotkania naszego cyklu przyjrzymy się bliżej owym różnorodnym wyborom w skali europejskiej. Drugie poświęcone będzie odbudowie miast w Polsce po II wojnie światowej. Na trzecim wykładzie skupimy się już wyłącznie na Gdańsku, który jest bez wątpienia jednym z najbardziej intrygujących przykładów odbudowy w dziejach europejskiej urbanistyki w minionym stuleciu.
prof. Jacek Friedrich
prof. dr hab. Jacek Friedrich – historyk sztuki, profesor w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, były dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Jego zainteresowania badawcze obejmują: dzieje architektury nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 r., dzieje ochrony zabytków, nowożytną i nowoczesną architekturę gdańską, związki pomiędzy kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX w., a także ilustrację książkową w Polsce po 1945 r.
Dużą wagę przywiązuje do popularyzacji kultury artystycznej i architektonicznej.
Za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Opublikował m.in.: „Gdańskie zabytki architektury do końca XVIII wieku” (1997), „Gdańsk dla młodych podróżników” (2005), „Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960” (2015), „Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku (2018).