Program

Najnowsza proza włoska - zwrot w stronę rzeczywistości (spotkanie na Zoomie)

Weronika Korzeniecka

25 października 2023 o godz. 18:30

Najnowsza proza włoska - zwrot w stronę rzeczywistości (spotkanie na Zoomie)

Weronika Korzeniecka

25 października 2023 o godz. 18:30

Informacje

  •   25 października 2023 o godz. 18:30
  •   platforma Zoom

Opis

Opowiem kilka słów o przekładach najnowszej włoskiej prozy na język polski, a także o współczesnym życiu literackim we Włoszech – o najważniejszych festiwalach, nagrodzie Premio Strega, a także włoskich autorach obecnych w Polsce. Zarysuję też najważniejsze tendencje obecne we włoskiej prozie – realizm, dokument, zaangażowanie, fatti di cronaca (tu trzeba będzie oczywiście wspomnieć o słynnej Gomorze Roberta Saviana). 

Powiem też o włoskiej powieści biograficznej (o M. Antoniego Scuratiego, Fotografce Heleny Janeczek i Solo è il coraggio. Giovanni Falcone, il romanzo Roberto Saviana), a także o powieści obyczajowej (o tetralogii neapolitańskiej Eleny Ferrante, Sznurówkach Domenica Starnone i Kolibrze Sandra Veronesiego).

Na koniec omówię jeszcze włoski komiks i powieść graficzną (Dylan Dog i Zerocalcare).

Weronika Korzeniecka

Prowadzący

Weronika Korzeniecka – ukończyła komparatystykę i filologię włoską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest doktorantką na Wydziale Filologicznym UJ i asystentką w Zakładzie Filologii Włoskiej. Zajmuje się nauczaniem języka włoskiego oraz włoską prozą XX i XXI wieku. Ma na swoim koncie wystąpienia na licznych konferencjach i jest autorką kilku artykułów naukowych.

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).