Program

Salonik literacki. Tanizaki Junichiro, Dziennik szalonego starca (spotkanie na Zoomie)

25 lutego 2023 o godz. 17:30

Salonik literacki. Tanizaki Junichiro, Dziennik szalonego starca (spotkanie na Zoomie)

25 lutego 2023 o godz. 17:30

Informacje

  •   25 lutego 2023 o godz. 17:30
  •   platforma Zoom

Opis

Tanizaki Junichiro (ur. 1886 r. – zm. 1965 r.), japoński pisarz, w 1964 r. był kandydatem do literackiej Nagrody Nobla.

Urodził się w bogatej rodzinie kupieckiej, która szybko zubożała i nie mogła opłacać jego nauki. W 1910 r. przerwał studia na Wydziale Literatury Japońskiej Cesarskiego Uniwersytetu Tokijskiego nie tylko z powodu braku pieniędzy, ale i braku chęci.

Znał dobrze kulturę i literaturę europejską, której wpływy można znaleźć w jego utworach. Fascynował się zachodnim stylem życia: chodził w garniturze i grał na gitarze. Uważał nawet, że Tokio zniszczone w 1923 roku w wyniku trzęsienia ziemi będzie można odbudować w zachodnim stylu. Ale potem nastąpił u niego przełom duchowy i powrót do kultury japońskiej.  

Tanizaki Junichiro przejął w swojej twórczości liczne elementy ze sprzecznych wobec siebie tradycji: japońskiej i zachodniej, poszukując syntezy obu kultur. W swojej twórczości zajmuje się tym, co dla innych jest żenujące i niegodne opisu.

 

O książce:

Dziennik szalonego starca – jak wskazuje sam tytuł – jest zabawną, ale też wzruszającą powieścią o zmaganiach starego człowieka ze swoim ciałem. Tematem powieści jest walka ze starością i śmiercią, walka, która nadaje sens życiu, które przepełnione jest z kolei miłosnym uczuciem do własnej synowej. „Szalony starzec” jest swoistym epikurejczykiem, który nawet w cierpieniu i zbliżaniu się do śmierci potrafi odnaleźć sferę doznań pozytywnych. Kimś takim był również autor powieści – Jun’ichiro Tanizaki jeden z najważniejszych japońskich XX-wiecznych pisarzy, w Polsce znany m.in. z: Niektórzy wolą pokrzywy, Tajemna historia pana Musashiego oraz ważnego traktatu estetycznego Pochwała cienia.
O swojej lekturze tej powieści tak napisał Jarosław Iwaszkiewicz: „Co mnie w tej opowieści zajęło i, można powiedzieć, przejęło, to analiza starczych doznań bohatera. Notatki jego dziennika odnoszą się do przeżyć, które nie są ani japońskie, ani polskie, ale są przeżyciami ogólnoludzkimi”.

(źródło: Państwowy Instytut Wydawniczy)

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).