Program

Salonik literacki. Yukio Mishima, Wyznania maski (spotkanie na Zoomie)

prof. dr hab. Beata Kubiak Ho-Chi

27 maja 2023 o godz. 17:30

Salonik literacki. Yukio Mishima, Wyznania maski (spotkanie na Zoomie)

prof. dr hab. Beata Kubiak Ho-Chi

27 maja 2023 o godz. 17:30

Informacje

  •   27 maja 2023 o godz. 17:30
  •   platforma Zoom

Opis

Ostatnie zajęcia z naszego japońskiego cyklu, poświęcone powieści Yukio Mishimy pt. Wyznanie maski, poprowadzi prof. Beata Kubiak Ho-Chi, która powieść tłumaczyła.

Lektury dodatkowe polecane przez Panią Profesor:

John Nathan, Mishima. Życie (kompendium wiedzy o życiu i twórczości Mishimy)

Yukio Mishima, Słońce i stal (niewielki, ale zasadniczy dla zrozumienia twórczości pisarza, esej autobiograficzny).

 

Yukio Mishima (wł. Kimitake Hiraoka; ur. 1925 – zm. 1970) – japoński prozaik, poeta, dramaturg, eseista, uważany za jednego z najważniejszych pisarzy japońskich XX wieku.

Jego dorobek obejmuje ponad 40 powieści, esejów oraz dramatów i kabuki, wieloletni kandydat do literackiej Nagrody Nobla.

Zadebiutował w 1949 roku powieścią Wyznanie maski. To autobiograficzna opowieść o młodych homoseksualiście ukrywającym swoją orientację seksualną z obawy przed społecznym odrzuceniem. Książka odniosła w Japonii ogromny sukces, czyniąc 24-letniego pisarza literacką gwiazdą. Kolejne powieści spotykały się również z olbrzymim zainteresowaniem, były też tłumaczone na języki obce.   

Był zafascynowany śmiercią, militaryzmem i pięknem ludzkiego ciała. Uprawiał kulturystykę, a także sztuki walki – kendo i karate.

W 1970 roku wdarł się do bazy dowództwa piechoty Japońskich Sił Samoobrony, wzywając do zamachu stanu. Jego mowa została jednak zagłuszona przez wojskowe helikoptery. Zrezygnowany Mishima popełnił rytualne samobójstwo – seppuku.

O książce:

Bohaterem Wyznania maski jest młody homoseksualny mężczyzna, który bezskutecznie próbuje znaleźć dla siebie miejsce w społeczeństwie. Owładnięty jest idealną wizją męskiego ciała i męskości, lecz usiłuje wtopić się w tłum i nie wyróżniać, ze wszystkich sił zagłuszając swoje prawdziwe pragnienia. Yukio Mishima przelał na karty powieści własne lęki, niepokoje i fascynacje, prezentując bohatera w na poły autobiograficznej odsłonie. Ta powieść o dorastaniu, napisana tuż po wojnie, stanowi poniekąd przeciwwagę dla powieści Osamu Dazaia i innych autorów tworzących w tym okresie. Mimo że tematyka roli jednostki w społeczeństwie jest podobna, jej sposób przedstawienia bardzo się różni od Zatracenia.  

(źródło: wydawnictwo Tajfuny)

 

Prowadzący

prof. dr hab. Beata Kubiak Ho-Chi – wykładowczyni w Katedrze Japonistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Institut National des Langues et Civilisations Orientales w Paryżu; pracowała na Uniwersytecie Tokijskim i w International Research Center for Japanese Studies w Kioto. W 2020 r. została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii przekład na język polski za tłumaczenie książki "Wyznanie maski" autorstwa Yukio Mishimy.

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).