Program

Rosyjska interwencja zbrojna na Ukrainie. Wojna Putina: przyczyny, scenariusze i reakcje społeczeństwa (wykład na Zoomie)

prof. dr hab. Agnieszka Legucka

22 marca 2022 o godz. 18:30

Rosyjska interwencja zbrojna na Ukrainie. Wojna Putina: przyczyny, scenariusze i reakcje społeczeństwa (wykład na Zoomie)

prof. dr hab. Agnieszka Legucka

22 marca 2022 o godz. 18:30

Informacje

  •   22 marca 2022 o godz. 18:30
  •   platforma Zoom

Opis

Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę, z którą walczy od 2014 r. Operację wojskową na szeroką skalę zdecydowała się przeprowadzić z kilku powodów. Po pierwsze, aby wzmocnić Władimira Putina, którego pozycja w elitach władzy zaczęła słabnąć. Po drugie, aby zmienić dotychczasową architekturę bezpieczeństwa międzynarodowego, którą Rosja uważa za niekorzystną dla siebie, a NATO i USA postrzega za swoich najważniejszych rywali międzynarodowych. Po trzecie, aby zastraszyć własne społeczeństwo, które – widząc skalę przemocy stosowaną wobec Ukraińców – spokornieje i nie ośmieli się protestować przeciwko władzy w obawie o swoje życie i bezpieczeństwo. Ta wojna daje początek nowej rzeczywistości międzynarodowej, co w dużym stopniu dotyczy Polski jako sąsiada Ukrainy – nasz kraj jest narażony na oddziaływanie rosyjskiej propagandy i dezinformacji.

prof. Agnieszka Legucka

 

Prowadzący

prof. dr hab. Agnieszka Legucka – politolożka, doktor habilitowana nauk o bezpieczeństwie, profesor nadzwyczajna na Wydziale Finansów i Stosunków Międzynarodowych Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, analityczka ds. Rosji w programie Europa Wschodnia w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Zajmuje się polityką zagraniczną i wewnętrzną Rosji, kwestiami bezpieczeństwa i konfliktów na obszarze wschodniego sąsiedztwa UE, relacjami UE – Rosja i NATO – Rosja, rosyjską dezinformacją i zagrożeniami hybrydowymi. Zastępczyni redaktora naczelnego czasopisma „Sprawy Międzynarodowe”. Autorka książki „Geopolityczne uwarunkowania i konsekwencje konfliktów zbrojnych na obszarze poradzieckim".

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).