Program

Salonik literacki. Władimir Sorokin, Dzień oprycznika

11 czerwca 2022 o godz. 17:00

Salonik literacki. Władimir Sorokin, Dzień oprycznika

11 czerwca 2022 o godz. 17:00

Informacje

  •   11 czerwca 2022 o godz. 17:00
  •   platforma Zoom

Opis

Powieść Sorokina rozgrywa się w przyszłości, ale państwo wygląda jak Rosja Iwana Groźnego. Oprycznicy nie jeżdżą co prawda konno, tylko "mercami", ale mentalnie przypominają lojalne sługi cara z XVI w., nawet wykorzystują te same sposoby walki - spalić dobytek, zgwałcić żonę, dom zrównać z ziemią. A ponieważ Sorokin opisał to wszystko archaizującym językiem, po polsku rzecz mogłaby być kompletnie niezrozumiała. Na szczęście Agnieszka Lubomira Piotrowska przetłumaczyła tę książkę wręcz brawurowo, korzystając często z Sienkiewicza i Fredry.

Justyna Sobolewska, Dziennik.pl

Władimir Sorokin (ur. 1955) — pisarz i grafik, jeden z czołowych przedstawicieli radzieckiego, a później rosyjskiego konceptualizmu i jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich. Jest autorem opowiadań, dramatów, scenariuszy filmowych i powieści. Po polsku ukazały się trylogia prozatorska: Lód, Bro23000 oraz powieści Kolejka, Dzień oprycznikaCukrowy Kreml. Był nominowany do rosyjskiej Nagrody Bookera. Jego utwory zostały przełożone m.in. na angielski, niemiecki, francuski, holenderski, fiński, szwedzki, włoski, japoński i koreański.

 

Внимание!!!

Ostatnie nasze spotkanie, ponadprogramowe i nie do końca literackie, proponuję zorganizować w… rosyjskiej knajpie. O tu: https://kuchnia-rosyjska.eu/

Podjemy blinów z kawiorem, napijemy się wódki i być może podzielimy się jeszcze wrażeniami z tych nie za łatwych, ale jednak wybitnych lektur. Termin do ustalenia (jakaś sobota w czerwcu?). Co Wy na to?  

Paweł

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).