prof. dr hab. Monika Płatek
15 października 2021 o godz. 18:30
prof. dr hab. Monika Płatek
15 października 2021 o godz. 18:30
Dwa słowa: równość i sprawiedliwość. Odmieniamy je przez przypadki. Przywieszamy sobie na piersi, szafujemy jak argumentem. A co naprawdę te słowa oznaczają? Jak się mają do nas, do Państwa, do nas w państwie? Ten wykład, wbrew pozorom, wcale nie musi być optymistyczny, ale może otwierać oczy na rzeczy przeoczane, świadomie pomijane i niedostrzegane. Postaramy się porozmawiać i odpowiedzieć na następujące pytania:
Co to jest państwo prawa?
Co oznaczają pojęcia takie, jak równość, sprawiedliwość i praworządność?
Jakie prawa mamy zagwarantowane w Konstytucji? I co to znaczy, że są one zagwarantowane?
Jakie są konsekwencje uznania równego statusu kobiet i mężczyzn? Jakie są konsekwencje uznania zakazu dyskryminacji bez względu na posiadane cechy?
Jak możemy skutecznie chronić się przed bezpodstawnym ingerowaniem w nasze życie osobiste?
Jak podjąć niełatwą próbę testowania efektywności przepisów zakazujących procedur dyskryminacyjnych?
prof. Monika Płatek
UWAGA! W wykładzie mogą wziąć udział wyłącznie osoby zaszczepione.
prof. dr hab. Monika Płatek – prawniczka, nauczycielka akademicka, feministka. |Od 1976 r. pracuje w Zakładzie Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego; jako visiting professor wykładała również na uczelniach w Danii, na Litwie i w USA. Jej działalność naukowa i społeczno-polityczna koncentruje się na takich dziedzinach jak prawo karne wykonawcze, prawa człowieka, psychologia społeczna, gender studies i socjologia prawa. W 2012 r. za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.