Książka wniosków (bez skarg i zażaleń)

Uwagi, opinie, pochwały, pomysły, sugestie, skargi i zażalenia dotyczące organizacji zajęć w Akademii 30+

Moderator: pablo

bianka
Posty: 244
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:12
Kontakt:

Książka wniosków (bez skarg i zażaleń)

Post autor: bianka »

Proponuję proponować :)
Program zajęć Akademii jest zróżnicowany i z pewnością satysfakcjonujący dla wielu słuchaczy, ale może warto podrzucić pomysły na to, kogo i o czym chcielibyśmy posłuchać. Taka lista życzeń do ewentualnego spełnienia.

W zeszłym roku prof. Magdalena Śoda mówiła o szczęściu i sensie życia. To był chyba pierwszy i jedyny (ale mogę się mylić) wykład, na którym zabrakło miejsc. Bardzo bym chciała usłyszeć wykład Pani Profesor o feminiźmie. Jest pewnie jedną z najbardziej kompetentnych osób w Polsce, które mogłyby wyjaśnić, o co właściwie tu chodzi. Zwłaszcza,że feminizm nie jest jednorodny, za to poważnie zaszufladkowany i ciągle publicznie ośmieszany. Dobrze byłoby dowiedzieć się konkretów o jego podstawach i kierunkach rozwoju - dotyczy w końcu poważnej części społeczeństwa.

Moje drugie życzenie - pewnie na dalszą przyszłość - myślę,że ciekawe byłyby cykle wykładów różnych wykładowców, dotykające jednego zagadnienia. Obawiam się, że to nie jest łatwe, ale dałoby możliwość wgłębienia sie w temat.

I ostatnie - gdyby zamieszczać na stronie Akademii listę lektur pomocniczych - o ile to możliwe - z sensownym wyprzedzeniem - zadawanie pytań i dyskusja po wykładach, mogłyby się przeciągać ... co nie jest pewnie najlepszym pomysłem... : )

a na koniec: "Łubu dubu łubu dubu... jest świetnie : ) Panie Pawle, dobra robota"
to pisałam ja : )))))
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: Książka wniosków (bez skarg i zażaleń)

Post autor: pablo »

Zaprosiłem ponownie prof. Magdalenę Środę, ale na razie nie mam jeszcze odpowiedzi (ale za to przyjazd potwierdziło mi kilka innych ciekawych osób; szczegóły zdradzę pod koniec stycznia).
Mieliśmy kiedyś taki dział "lektury nadoobowiązkowe", rzeczywiście można by do tego wrócić i zamieszczać lektury (czy linki do tekstów) przed wykładem. Czasem zresztą to robię (np. przed wykładem prof. Mikołejki i prof. Bartosia podlinkowałem kilka tekstów).
Co do jednego tematu i kilku wykładowców, to z ankiety, którą zrobiliśmy w zeszłym roku wyszło, że takie cykle zajęć nie bardzo by się słuchaczom podobały (wolą zdecydowanie pojedynczy wykład lub cykl wykładów prowadzony przez jednego wykładowcę).
Dziękuję za miłe "łubu dubu" :D
Gosia
Posty: 56
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:36
Kontakt:

Re: Książka wniosków (bez skarg i zażaleń)

Post autor: Gosia »

A mi się podoba pomysł z kaligrafii z Krakowa:)
Jesli chodzi o te ankietę to było tam wiele interesujacych mnie tematów, ale mozna bylo tylko chyba 3 odpowiedzi zaznaczyc.....
Może trochę historii (sztuki) więcej, literatury....etyki....prof. Środa i feminizm to rewelacyjny pomysł:)
Mysłałam jeszcze o warsztatach może z plastyki:))) - jakieś podstawy rysowania dla takich beztalenci jak ja.


Zażaleń BRAK, same superlatywy:)
"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: Książka wniosków (bez skarg i zażaleń)

Post autor: pablo »

Gosiu,

w tym semestrze, który już powoli się kończy, zaplanowaliśmy w sumie aż 5 wykładów z historii sztuki. Do tej pory odbył się jedynie wykład Huberta Bilewicza o sztuce współczesnej, ale przed nami cykl (zapewne świetnych) wykładów dr. Jacka Friedricha o związkach sztuki i ideologii, a także wykład prof. Małgorzaty Omilanowskiej o architekturze uzdrowiskowej Gdyni (ale nie tylko). Miłośnicy historii sztuki powinni być więc usatysfakcjonowani (może jeszcze nie teraz, ale pod koniec stycznia na pewno :D)
Natomiast jeśli chodzi o wykłady z literatury, to one w Akademii nie za bardzo się sprawdzają. Tego typu wykłady wymagają przynajmniej pobieżnej znajomości omawianych utworów. Jesli nie mamy w pamięci tekstów, często siedzimy jak na tureckim kazaniu (jeśli ktoś nie znał twórczości Gombrowicza, to na bardzo ciekawym wykładzie prof. Jarzębskiego wynudził się jak mops). Tak więc do literatury podchodzę nader ostrożnie (choć serce boli, bom polonista :ugeek: ).
bianka
Posty: 244
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:12
Kontakt:

Re: Książka wniosków (bez skarg i zażaleń)

Post autor: bianka »

I tu właśnie przydałoby się wcześniejsze publikowanie listy lektur - też przed wykładami np z filozofii
(mi by się przydało bardzo...)
Może by zaryzykować?
Choć takie przygotowanie słuchaczy grozi przedłużającą się dyskusją po wykładzie :D
szabaraja70
Posty: 3
Rejestracja: 9 gru 2009, o 08:25
Kontakt:

Re: Książka wniosków (bez skarg i zażaleń)

Post autor: szabaraja70 »

chętnie uczestniczyłabym w wykładach poświęconych muzyce.
Krakowski " Melodia czy rytm? Co daje początek muzyce" , czy "Dźwięki świata natury ukryte w rytmach, melodiach i tysiącach instrumentów muzycznych"
wydaje się interesujący... , może udałoby się zorganizować kilka wykładów w tę stronę?
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: Książka wniosków (bez skarg i zażaleń)

Post autor: pablo »

Prof. Piotr Sutt najpierw u nas prowadził te warsztaty bodajże w lutym i w kwietniu. Bo to nie były wykłady, tylko zajęcia praktyczne (graliśmy na instrumentach perkusyjnych). Być może te zajęcia jeszcze powtórzymy.
Zapraszam na wykład 16 grudnia (Boże Narodzenie w muzyce) i wykład połączony z koncertem, który odbędzie się w szkole muzycznej w Gdańsku 26 stycznia. Obydwa spotkania firmuje oczywiście prof. Sutt (wykładowca akademicki, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, osobowość naprawdę nietuzinkowa).
Gosia
Posty: 56
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:36
Kontakt:

Łódź i Trojmiasto Photowalk

Post autor: Gosia »

Skoro mamy proponować, to ja bedę postulować:)

Jako była mieszkanka Łodzi (tak tak, do tej pory mówię migawka, angielka i krańcówka) proponuję zaprosić odpowiednik naszego Friedricha czyli pana Ryszarda Bonisławskiego - wielkiego fascynaty swojego miasta, który doskonale opowiada o zawiłościach historii. Przyznam, że będąc na kursie dla przewodników w Łodzi, podczas jego zajęć całkowicie zmieniłam swoje myslenie na temat tego miasta - od szarego do "Ziemii Obiecanej"

A dodatkowo myslałam jeszcze o warsztatach fotograficznych, swoisty "photowalk", czyli spacer ulicami Gdańska plus fotografowanie znanych i nienanych zakątków z fotografem, który przeprowadzi warsztaty w tym kierunku.
"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
koszmarektom
Posty: 5
Rejestracja: 14 gru 2009, o 20:50
Kontakt:

Re: Książka wniosków (bez skarg i zażaleń)

Post autor: koszmarektom »

Skoro taki temat powstał to z przyjemnością się wypowiem. Jest wiele ciekawych i dobrych wykładów zorganizowanych przez Akademię30+ (Pawła i spółkę). Na wykłady panów Sutta i Friedricha mogę iść w ciemno, bez względu na tematykę. Na warsztaty teatralne nie chodziłem, a po dzisiejszym przedstawieniu, które widziałem jako widz, szczerze żałuję, bo widać że uczestnicy się świetnie bawią i dużo śmieją a to lubię robić. Wykłady prof. Sikorskiego są najlepszymi, jakie w akademii widziałem - profesor przedstawia rzeczy ciekawe w sposób wyjątkowo prosty i przy tym jest zabawny. Trochę jak dla mnie jest w programie za dużo zajęć z psychologii i filozofii - ale skoro innym odpowiada ta tematyka, to pozostaje mi po prostu dalej chodzić na wybrane wykłady i nie widzę w tym nic złego. Zastanawia mnie tylko, czy byliby chętni na wykłady o tematyce technicznej np. prąd (na wydziale Elektrotechniki na PG jest pewien dr, który tłumaczy zagadnienia elektryczne wykorzystując krasnoludki), elektrodynamika, energetyka, może nawet ostatnio modny temat energetyki jądrowej - myślę, że warto wykorzystać fakt, iż mamy "tuż obok" Politechnikę Gdańską i wielu wspaniałych wykładowców.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2009, o 23:00 przez koszmarektom, łącznie zmieniany 1 raz.
bianka
Posty: 244
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:12
Kontakt:

Re: Książka wniosków (bez skarg i zażaleń)

Post autor: bianka »

Bakteriofagi, kuracje fagowe i ich zastosowanie np w przemyśle - fascynujące! I mamy świetnych specjalistów na wydziale biologii U.G.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość