Strona 1 z 1

Wykład prof. Rafała Ohme

: 24 maja 2010, o 08:20
autor: pablo
Praktycznie zaraz po wyjściu z pociągu Profesor chciał jak najszybciej pojechać na uniwersytet, aby sprawdzić, czy zadziałają wszystkie programy na komputerze.
- Wie pan, mój wykład to jest maksimum formy i zero treści. Jak sprzęt nie zadziała, to...
No pięknie, pomyślałem. Kolejna psychologiczna wtopa... Ale przestałem się już bać po kilku minutach wykładu. Forma i treść były doskonale zrównoważone i wzajemnie się dopełniały.
Moim zdaniem to był jeden z najlepszych wykładów w trzyletniej historii Akademii 30+ w Trójmieście (mówię to obiektywnie jako organizator ;)).

Re: Wykład prof. Rafała Ohme

: 24 maja 2010, o 18:05
autor: aniam
Mnie się też wykład bardzo podobał :) Co prawda nieco przeraża mnie fakt, że specjaliści od reklamy, badając moje fale mózgowe, będą lepiej niż ja wiedzieć co kupię w najbliższym sklepie ;) Zgroza ! :D :D

Re: Wykład prof. Rafała Ohme

: 24 maja 2010, o 18:55
autor: bianka
Wstęp wyglądał mi na jakiś korporacyjny autolansik, ale to była zmyłka. Pięknie i szybko się zawiodłam :!:
Takie osoby jak prof. Ohme i prof. Horodecki bardzo mnie cieszą i podnoszą na duchu, bo są żywymi dowodami na to, że "Polak też potrafi". I to nie tylko wymyślić, ale jeszcze sprzedać - BRAWO! Tęsknię za chwilą, kiedy w głównym wydaniu serwisów informacyjnych usłyszę o ich sukcesach, zamiast ciągłego narzekania i darcia kotów. A coś m mówi, że nie są jedyni w naszym kraju-raju.
Psychologia nigdy nie kojarzyła mi się z zaawansowaną technologią - a tu niespodzianka :o .
I znowu jestem ukontentowana...

Re: Wykład prof. Rafała Ohme

: 25 maja 2010, o 08:25
autor: pablo
Do tej pory uważałem intuicję (ja mam akurat instynkt ;)) za coś zewnętrznego, pozazmysłowego. A okazuje się, że intuicja (w moim wypadku instynkt, bo mężczyźni intuicji nie mają) to nic innego, jak efekt przetworzenia setek miliardów (a może nawet więcej) informacji zapisanych w naszych mózgach. Eksperyment polegający na rozpoznawaniu utworów muzycznych pokazuje, że da się tę koncepcję racjonalnie udowodnić (dwa razy prawidłowo rozpoznałem odpowiedni fragment :shock:).

Za kilkadziesiąt lat psychoanalitycy nie zarobią nawet na sól. Nowoczesna psychoterapia zapewne skupi się na odpowiedniej modyfikacji fal mózgowych, co prowadzić będzie do pożądanych zmian zachowań.

Re: Wykład prof. Rafała Ohme

: 27 maja 2010, o 14:44
autor: jagat
A mnie jakoś wykład nie zachwycił. Nie żałuję, że byłam, ale ... więcej w nim było formy niż treści. Chyba najbardziej zapadł mi w pamięć tekst o oszczędzaniu glukozy :lol: Natomiast jako słuchacz czuję, że zostałam potraktowana tylko półserio.

Re: Wykład prof. Rafała Ohme

: 28 maja 2010, o 06:58
autor: pablo
jagat pisze:Natomiast jako słuchacz czuję, że zostałam potraktowana tylko półserio
Lepiej być potraktowanym pół serio niż pół żartem ;). Mnie się taka formuła wykładu bardzo podobała. Dowcipnie, na luzie, a jednocześnie treść ważka i dająca do myślenia.

Re: Wykład prof. Rafała Ohme

: 6 cze 2010, o 18:39
autor: jagat
No, i znowu wychodzi na to, że się czepiam :) Ciągle coś mi się nie podoba. A podobno we wszystkim staram się znaleźć coś dobrego. Chyba trzeba pogłębić moja charakterystykę :lol:

Re: Wykład prof. Rafała Ohme

: 13 lis 2010, o 15:19
autor: Emek
pablo pisze: Za kilkadziesiąt lat psychoanalitycy nie zarobią nawet na sól. Nowoczesna psychoterapia zapewne skupi się na odpowiedniej modyfikacji fal mózgowych, co prowadzić będzie do pożądanych zmian zachowań.
Zarobią nawet na pieprz! :P Współcześnie coraz powszechniej mówi się, że każda forma psychoterapii jest skuteczna dlatego, że wpływa na rozbudowę architektury neuronalnej mózgu. Więc psychoanaliza również - tylko że mamy duży problem z neuroobrazowaniem jej procesu i wyników.
A zresztą... współczesna wiedza o procesach korowych i podkorowych, a także np. koncepcja mózgu triadowego McLeana, całkiem korespondują z intuicją :P dziadka Freuda.

Re: Wykład prof. Rafała Ohme

: 14 lis 2010, o 19:58
autor: pablo
Emek pisze:Współcześnie coraz powszechniej mówi się, że każda forma psychoterapii jest skuteczna dlatego, że wpływa na rozbudowę architektury neuronalnej mózgu
.

Gdzie się mówi? Poproszę o jakieś wskazówki bibliograficzne. Chętnie zapoznam się z badaniami na temat skuteczności różnych form psychoterapii, a zwłaszcza psychoanalizy.
Rozmowa z przyjacielem zapewne też wpływa na rozbudowę architektury neuronalnej mojego mózgu ;). Spacer, taniec, wizyta w teatrze lub w operze również.
Emek pisze:współczesna wiedza o procesach korowych i podkorowych, a także np. koncepcja mózgu triadowego McLeana, całkiem korespondują z intuicją dziadka Freuda


Tylko że to nie była jego intuicja. Znacznie wcześniej pisał o tym Platon, a potem w XIX wieku filozofowie niemieccy (np. Nietzsche).