Rembrandt versus Vermeer

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

Milionis
Posty: 517
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Rembrandt versus Vermeer

Post autor: Milionis »

O tych dwóch wielkich artystycznych osobowościach Złotego Wieku holenderskiego, w kontekście polityki i ekonomiki, opowiedziała nam wrocławska badaczka historii sztuki dr Beata Lejman.

Pani doktor użyła, nie znanego mi wcześniej, określenia : "socjologia sztuki",czyli funkcjonowania zjawisk artystycznych w społecznej rzeczywistości.

A rzeczywistość Złotego Wieku Holandii była światem wielkich wydarzeń, niepokojów, wojen.

Zatem mit Złotego Wieku, zrodzony w XIX wieku, jest dosyć zniekształcający. To nie były czasy wolne od wojen.

Wiedzą zapamiętaną na wykładzie podzieliłam się z koleżanką, która wybrała się wiosną w ubiegłym roku do Amsterdamu na wystawę prac Vermeera.

I nawet ją zaskoczyłam kilkoma informacjami. Np o obrazie "Dziewczyna w czerwonym kapeluszu" Vermeera.

O tym, że czerwony kapelusz już pojawia się na głowie Saskii Uylenburgh w słynnym portrecie namalowanym przez Rembrandta.

Oraz o inspiracji obydwu wielkich artystów XVII wieku na twórczość francuskich impresjonistów.

Dr Lejman zapytała nas który z malarzy jest nam bliższy.

Wybieram Mistrza z Delft. Może jestem.. :) kryptofeministką?
Estetycznie odpowiada mi styl malarstwa kontemplacyjnego. I też mi po drodze z introwertykami.

Ciekawa jestem opinii naszych słuchaczy.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość