Bardzo spodobała nam się prezentacja dr Romana Nieczyporowskiego.
Od razu zgłaszam pomysł na kontynuację tematu w przyszłym roku.
W kalejdoskopie prac malarskich poświęconych Oktawie Wielkanocnej, wybranych przez dr Nieczyporowskiego, spodziewałam się też metafizycznej "Ostatniej wieczerzy" Salvadora Dali.
Nasz prelegent za to, między innymi przykładami, wybrał historię związaną z bezwyznaniową Kaplicą Marka Rothko z Huston.
Bardzo poruszającą emocjonalnie w swojej symbolice. 14 obrazów kontemplacyjnych namalowanych przez ateistycznego Żyda jako 14 stacji Drogi Krzyżowej...
Podczas wykładu dr Nieczyporowski poruszył sporo wątków nie tylko malarskich ale i historycznych czy też.. lingwistycznych. Ale również teologicznych. Tematy nad którymi, jak myślę, niewiele osób się zastanawia.
Np... Jak to było z relikwiami w Średniowieczu. Jak myślano w tamtych czasach. Jak trudno nam teraz zaakceptować pojęcie relikwi "uśmiechu z Zaśnięcia Maryji Panny" czy relikwie Bożej Mądrości.
Jerozolimska Złota Brama, jedyna brama od strony Wschodu, przez którą wjechał na osiołku Jezus z Nazaretu/symboliczny Łuk Triumfalny/została w Średniowieczu zamurowana przez złośliwych Muzułmanów. I jak się okazuje ku zadowoleniu i Żydów i Chrześcijan. Dla Żydów to odroczenie końca świata:)
Via Dolorosa gdzie Jezus z Nazaretu spotkał się z Piłatem to zachowana drobna część Łuku Triumfalnego. Niezwykły materialny symbol.
Rozmyślam teraz nad użytym przez dr Nieczyporowskiego określeniem greckiej litery ipsilon-Y jako "hieroglifu pitagoryjskiego". Symbolu krzyża oraz symbolu drogi człowieka, drogi krwi i potu, drogi Łotra..
No i rekolekcyjna inspiracja muzyczna.. Dwie Pasje Jana Sebastiana Bacha!!
Rekolekcje Wielkopiątkowe, czyli o motywie Męki Pańskiej w sztuce nie tylko dawnej
Moderator: pablo
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość