Zajrzeć w zaświaty. Z historii polskiego spirytyzmu

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

Milionis
Posty: 509
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Zajrzeć w zaświaty. Z historii polskiego spirytyzmu

Post autor: Milionis »

W moich czasach, gdy kwitło intensywne życie podwórkowo - trzepakowe, /ktoś takie pamięta? /miałam i ja wakacje z duchem...

Uczestniczyłam w takim dziecięcym talerzykowym wywoływaniu duchów.. Nie pamiętam już kto to zaproponował a do tego wiedział jak się do spotkania przygotować.
Doświadczenie było mocne. Już nie chciałam do niego wracać. Pamiętam też wrażenie, że robiliśmy coś zakazanego i niebezpiecznego.

Profesor Anna Mikołejko, socjolożka religii i kultury pracująca w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, w piątkowym zoomowym wykładzie opowiedziała nam o spirytyzmie polskim w latach jego rozkwitu.

O poszukiwaniu naukowych wyjaśnień mediumizmu, o jego społecznej roli, o zawodowych mediach, czyli osobach zdolnych do odczuwania zjawisk paranormalnych, o zabawach spirytystycznych czy też zawiązywaniu salonów towarzyskich regularnie się spotykających.

Bolesław Prus.. Przybyszewski.. małżeństwo Curie..Reymont.. Paderewski.. Józef Piłsudski.. Pawlikowska-Jasnorzewska.. Witkacy..

Też w takich spirytystycznych wydarzeniach zaangażowanie uczestniczyli.

Zainteresowała mnie osoba Juliusza Ochorowicza. Wybitnego wynalazcy, filozofa, psychologa już od dziecka związanego ze spirytyzmem. Bolesław Prus uwiecznił go w "Lalce". Tak. To Julian Ochocki!

Teraz już wiem z kim powiązać takie miejsce w Wiśle, które nazywa się Willa Ochorowiczówka.

Ochorowicz starał się w sposób naukowy wyjaśnić istnienie zdolności mediumicznych. Wprowadza pojęcia "ektoplazma", ciało eteryczne, wyjaśniając nim istnienie materializacji obiektów podczas seansów spirytystycznych z medium.
To takie ciało duchowe o którym pisał św. Paweł.

Media w Polsce zamilkły po 2WŚ. Zeszły do podziemia.

Od 2009 roku działa Polskie Towarzystwo Studiów Spirytystycznych.
Nie ma w Polsce kościołów spirytualistycznych. Brak takich jak w międzywojniu seansów mediumicznych.

"Życie to forma istnienia białka.. Ale w kominie coś czasem załka"...?
Milionis
Posty: 509
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Re: Zajrzeć w zaświaty. Z historii polskiego spirytyzmu

Post autor: Milionis »

https://forum.gildia.pl/index.php?topic=25338.0


O tajnym zainteresowaniu parapsychologią w ZSRR.

Może to wyjaśnienie dlaczego w Polsce w roku 1950 rozpoczęto akcję GWIAZDA, które zakończyła aktywność spirytystyczną.
Milionis
Posty: 509
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Re: Zajrzeć w zaświaty. Z historii polskiego spirytyzmu

Post autor: Milionis »

http://www.portal.spirytyzm.pl/dotknij- ... mikolejko/

Rozmowa z profesor Anną Mikolejko. Ciekawy bardzo wątek o współczesnym spirytyzmie brazylijskim i jego istotnym wpływie na funkcjonowanie życia społecznego.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość