Zrozumieć niewidoczne

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

Milionis
Posty: 509
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Zrozumieć niewidoczne

Post autor: Milionis »

Studiowałam nauki przyrodnicze w ubiegłym wieku.

Uczono mnie o apoptozie, czyli planowanej śmierci komórki, nie wspominano o stresie oksydacyjnym, komputery miały wielkość szaf, i najważniejsze były w nich karty perforowane, a o międzywydziałowych kierunkach wcale się nie marzyło.
No i leki się odkrywało a nie, jak obecnie, projektowało. Teraz to takie "szycie na miarę" leku. Dla terapii indywidualizowanej.

Spotkanie z młodą badaczką z Katedry Biofizyki toruńskiego UMK dr Karoliną Mikulską-Rumińską uświadomiło mi ile się teraz dzieje za sprawą rewolucji informatycznej. Całej technologii przetwarzania informacji oraz wytwarzania systemów przetwarzających tę informację.

Dr Mikulska - Rumińska pracuje z amerykańskimi naukowcami nad poznawaniem procesu ferroptozy. To na poziomie komórki uszkadzanie jej błony związane z nagromadzeniem nadtlenków lipidów. A skorelowane jest to z chorobami neurodegeneracyjnymi, astmą, sepsą, Covidem.

Dzięki strukturom przestrzennym białek dostępnych w bazie PDB, czyli Protein Data Bank,/BTW - baza ta powstała już 50 lat temu!! i jest systematycznie uzupełniana / dr Mikulska - Rumińska korzystając z symulacji dynamiki komputerowej przewiduje ruch interesującego ją białka, czyli sekwencji aminokwasów, jego funkcje czy zakłócenia.

Do tego potrzeba mnóstwa wzorów matematyczno - fizycznych.

I wsparcia superkomputerów. Nasza prelegentka wspomniała tu o klastrach klastrów komputerów!!

Wyniki jej badań są uwzględniane przy dalszych etapach prac w zespołach medyczno-farmakologicznych.

Imponujące, prawda? Również to, że toruńska badaczka, tegoroczna laureatka nagrody For Women in Science Rising Talents, jest mamą na pełnym etacie.

I tu kopia tego co znalazłam niedawno w sieci..

"Zbyt wiele wykształconych kobiet zagraża gospodarce i demografii Węgier - wynika z badania przeprowadzonego przez państwowy instytut. Według naukowców, wyższe wykształcenie u kobiet “zniekształca edukację” oraz utrudnia im zakładanie rodziny i posiadanie dzieci - pisze Bloomberg."

Czarnko z Lublina zniekształca nam edukację jeszcze skuteczniejszymi działaniami... :(
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość