Prawdziwe paradoksy logiczne

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

Milionis
Posty: 509
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Prawdziwe paradoksy logiczne

Post autor: Milionis »

Spotkanie z profesorem Wydziału Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego Piotrem Chrząstowskim - Wachtelem bardzo przewietrzyło moją niezbyt matematyczną głowę.

I tak naprawdę w tym wykładzie sporo było elementów humanistycznych.

Zastanawia dlaczego w niektórych językach wyraz "matematyka" jest w liczbie mnogiej. Może na szczególne podkreślenie tego, że to królowa nauk?

Kiedyś jakoś "ogarnęłam" paradoksy antyczne np ten Zenona z Elei. I okazało się, że jest to pseudoparadoks. W czasach antycznych u Greków nie funkcjonowało pojęcie "nieskończoność".

Poradziłam dobie z paradoksem bliźniąt o którym mówił na wykładzie dr Chrząstowski-Wachtel, zdziwiłam się przykładem paradoksu statystycznego i w całej rozciągłości :) zgadzam się z opinią, że "tu nie ma nic do rozumienia, tu się trzeba przyzwyczaić".


Bo dochodzi tutaj konieczność rozdzielenia metajęzyka od języka i uświadomienie sobie, że niemożliwym jest logicznie opisanie logiki...

Zazdroszczę matematykom ich umiejętności opisu liczb definiowalnych. /Yoko Ogawa napisała bardzo popularną powieść "Ukochane równanie profesora". Byłoby mi łatwiej ją przeczytać mając wyobraźnię matematyczną /. Nasz wykładowca podpowiedział, że brakuje środków językowych na definiowanie liczb.

Póki co będę trzymać się zasady, o której w swoim wykładzie wspomniał nasz gość.

"O czym nie można mówić.. o tym należy milczeć". To zapowiedziany na początku prezentacji wniosek filozoficzny wg Ludwiga Wittgensteina.

Ja za to bardzo poproszę o więcej wykładów z dziedziny matematyczno - logicznej. Milczę bo.. nie wiem :(
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość