Cmentarne impresje

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

Milionis
Posty: 414
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontaktowanie:

Cmentarne impresje

Postautor: Milionis » 30 paź 2021, o 19:48

Pora nieprzypadkowa...
Kasia Tryba, nasza akademiowa słuchaczka "od zawsze", opowiedziała nam dzisiaj o swojej największej pasji, którą jest poznawanie cmentarzy.

Do swojej bardzo przemyślanej prezentacji wybrała sporo miejsc, które zwiedziła nie raz, gdzie zrobiła fotografie elementów, które były interesujące albo zaskakujące.

Taki przewodnik nekropolofilki z którego dowiedzieliśmy się sporo o kulturze sepulkralnej na terenie Polski, Francji, Anglii.

Ale też dodać należy, że Kasia zwiedza, przede wszystkim, stare cmentarze. Szuka informacji o nich, zwraca uwagę na architekturę, symbolikę, język epitafiów a nawet faunę i florę cmentarną.

Spotkanie trwało.. długo. Został pobity rekord profesora Friedricha!!
I było równie interesujące.

Przy okazji sporo się dowiedziałam. Stare Powązki warszawskie są oddalone od Powązek Wojskowych aż o 3 km.

Nie miałam pojęcia o istnieniu zjawiskowego cmentarza centralnego w Szczecinie. To ogromne założenie parkowe. Z fontannami, arboretum, ścieżkami spacerowymi. Miejsce gdzie się chodzi na przechadzki!!

Cmentarz żydowski w Łodzi ze swoimi mauzoleami wielkości synagog a w dalszej części z macewami pochłoniętymi przez roślinność jest unikatowy.

A z kolei cmentarz żydowski w Wałbrzychu jest raczej nietypowy bo na nagrobkach znajdują się fotografie zmarłych!

No i, okazuje się, cmentarze przyciągają nie tylko żałobników. Grób Oskara Wilde a na paryskim cmentarzu Pere Lachaise to obiekt gdzie wciąż są składane pocałunki uszminkowanymi ustami.

A rzeźba nagrobna Victora Noir jest wycałowana w kilku miejscach /usta, krocze, stopy/bo to zapewnia płodność zainteresowanym Francuzkom.

Kasia na koniec swojej prezentacji pokazała kilka przykładów cmentarnych z Pomorza.

Przyznam się, że osiedliłam się jakiś czas temu w gminie Żukowo ale nie zwróciłam szczególnej uwagi na tumby, czyli charakterystyczne dla dawnego czasu obramowanie grobu. A Kasia i to wypatrzyła.

Szacunek!!
Milionis
Posty: 414
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontaktowanie:

Re: Cmentarne impresje

Postautor: Milionis » 8 cze 2022, o 14:58

Kasia Tryba, " nasza pani" od francuskiego, mówi o sobie, że jest nekropolofilką. Miasta umarłych najchętniej odwiedza na rowerze i często zwiedzając nieznane sobie wcześniej miejscowości poszukuje tam starych cmentarzy.

Kilka miesięcy temu Kasia przygotowała nam pasjonującą prezentację o swojej cmentarnej pasji a kilka dni temu zaprosiła nas na spacer po gdańskim Cmentarzu Garnizonowym.

Spacer i do zadumy, medytacji a przede wszystkim sporej dawki wiedzy historycznej.

Odkryciem dla mnie było to, że nazwa "garnizonowy" pojawiła się już na początku wieku XIX kiedy zaczęto pod Górą Gradową chować żołnierzy pruskich, francuskich, rosyjskich, austriackich.

Trasa, którą Kasia dla nas przygotowała jest do odtworzenia np na podstawie niżej zamieszczonej informacji.

https://m.trojmiasto.pl/wiadomosci/Spac ... 56261.html

A co ja nowego odkryłam podczas tej wycieczki?

Np to, że gotycki kościół Bożego Ciała jest już czynną świątynią. I to, że niedaleko można zajrzeć do Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy. Bardzo przemyślanego lapidarium gdańskiego.

Aha.. Postanowiłam też przeczytać książki Kingi Choszcz naszej gdańskiej podróżniczki. Zmarła w kwiecie wieku a jej grób, z motylem rzeźbą na pomniku, znajduje się na Garnizonowym.

Wróć do „Opinie o wykładach i warsztatach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość