Salonik literacki startuje

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

Milionis
Posty: 509
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Salonik literacki startuje

Post autor: Milionis »

Adiunkt w Zakładzie Rosjoznawstwa, Literatury i Kultury Rosyjskiej w Instytucie Rusucystyki i Studiów Wschodnich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego dr Liliana Kalita przekazała nam ogromną porcję wiedzy o tym jakimi tematami zajmuje się współczesna literatura rosyjska, jak ją szeregować, co ją charakteryzuje.

Językiem rosyjskim, jako pierwszym, posługuje się 160 mln ludzi, a ogółem około 260 mln. Jest to język urzędowy Rosji, Białorusi /decyzja Łukaszenki /, Kirgistanu, Kazachstanu.

W Rosji dużo się czyta. Dzieci też chętnie czytają, jest sporo nagród literackich.

Wybór naszych salonikowych lektur jest dla mnie dosyć egzotyczny. Ale z zapałem, i odwagą, zabrałam się za ich czytanie.

Poznałam już wcześniej książki braci Strugacckich, Borysa Akunina retro kryminały. Dzięki sztuce teatralnej wiem kto napisał "Moskwa - Pietuszki". A noblistka, o której milczy się i w Rosji i na Białorusi, Światłana Aleksiejewicz znana jest mi dzięki książce "Czasy secondhandu. Koniec czerwonego człowieka"

Teraz czas na Gluhovskiego, Sienczyna, Pielewina, Pietruszewską..

No lekko nie będzie. Już wkrótce zabieramy się za "Rodzinę Jołtyszewów".

Po prezentacji dr Kality postanowiłam jeszcze przeczytać "Pruską narzeczoną" Julija Bujdy i Diny Rubiny, mieszkającej w Izraelu, "Biały gołąbek z Kordoby".
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość