Równość i sprawiedliwość

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

Milionis
Posty: 509
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Równość i sprawiedliwość

Post autor: Milionis »

Czwarta fala pandemiczna rozpędza się ale, przy wzmożonej ostrożności sanitarnej, Trójmiejska Akademia 30+,po 1,5 rocznej aktywności online, rozpoczęła już swój 15. rok działalności!!! wykładem profesor Uniwersytetu Warszawskiego Moniki Płatek.

Pani profesor w swojej prezentacji skupiła się na niby prostych pytaniach. Co to jest norma, prawo, praworządność, sprawiedliwość, jakie prawa gwarantuje nam Konstytucja?

Co przeoczamy, co przemilczamy, czego nie rozumiemy w funkcjonowaniu prawa, dlaczego myślimy według wzorców XIX wiecznych?

Czy normy ulegają zmianom, jakie mamy normy, co to są prawa człowieka?

Przyznam, że rozważania profesor Płatek jeszcze się we mnie... "przepracowują".

Np kiedy nierówne traktowanie jest sprawiedliwe?
Czy zdaję sobie sprawę, że decyzja o niezaszczepieniu się, przeciw Covid 19, stawia mnie w niebezpieczeństwie i zagraża innym?
Czy zdaję sobie sprawę, że swoją decyzją zagrażam wydajności służby zdrowia?

No i skąd bierze się we mnie brak zaufania dla władzy i do nauki?

To co dzieje się z naszym prawem jest skutkiem tego co działo się wcześniej.
Niestety, to gorzkie, ale mamy taką demokrację na jaką zasługujemy.

Zastanówmy się nad naszym prowincjonalnym i agresywnym patriotyzmem.

Wymagajmy kompetencji od przedstawicieli państwa.

Rozmawiajmy, szanujmy się i uczmy wartości, które wyznajemy. Mniej emocji, więcej myślenia.

Nie ulegajmy sygnałom podprogowym. Czy wiecie, że Psalm 33/"on miłuje prawo i sprawiedliwość" /zrobił niezwykłą karierę w polskiej polityce? Księża świadomie wybierali ten akurat psalm mimo ciszy wyborczej..

Już jest za późno? Nie jest za późno? Profesor Płatek podpowiada.. Nie zgadzać się na zmiany w Konstytucji, nie pozwolić się dzielić, rozumieć wybory innych. Za wyjątkiem stawiania się innych ponad prawem..


Liberté, Egalité, Fraternité!! Wolność, Równość,.... Konstytucja!!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość