Czy teoria względności Einsteina jest sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem?

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

Milionis
Posty: 509
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Czy teoria względności Einsteina jest sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem?

Post autor: Milionis »

To temat naszego ostatniego spotkania tuż przed wakacjami. Wspomnę tylko żeby zostało coś w forumowej pamięci.

Profesor Jerzy Kijowski, nasz gość, specjalista fizyki teoretycznej i matematycznej, popularyzator wiedzy i edukator, sprawił, że coś "zatrybilo" w mojej wyobraźni i poprawilo mi mój nastrój.

Przyznaję się, że cierpię na wtórny analfabetyzm matematyczny /a na maturze miałam bdb.. /ale dzięki prostym schematom graficznym profesora Kijowskiego dotarło do mnie czym jest pojęcie czterowymiarowej czasoprzestrzeni jako" zbioru wszystkich możliwych wydarzeń ".

Arystoteles, Newton i Einstein dają nam trzy sposoby patrzenia na świat.

Arystoteles to pojęcie przestrzeni.

Newton wprowadza pierwszą zasadę dynamiki o tym, że ruch jest względny.

Einstein publikuje swoje rewolucyjne dzieło 120 lat temu, o szczególnej teorii względności, które uzupełnia nowe spojrzenie na czasoprzestrzeń.

Profesor Kijowski powiedział, że rewolucja Einsteina jest słabo spopularyzowana i jak do tej pory trwają starania żeby obalić tę teorię.


Ale to może tylko sprawa czasu?

Pewne zamysły czekają na swoich odkrywców dosyć długo.

W 3 wieku przed narodzeniem Chrystusa Arystarch z wyspy Samos, /w natchnieniu? /prowokuje stary świat i zapowiada nowy twierdząc, że ziemia kręci się wokół słońca.

Kopernik w swoim dziele "O obrotach sfer niebieskich", połowa XVI wieku naszej ery, zmienia ówczesny światopogląd i naukę.

A Einstein pociesza, że "wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy".

Obyśmy mieli odwagę ją włączać w naszym odkrywaniu świata. Tego w skali makro i mikro.


Dobrego lata!!



:D
Milionis
Posty: 509
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Re: Czy teoria względności Einsteina jest sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem?

Post autor: Milionis »

Zenon z Elei, posługując się postacią Achillesa, stworzył jeden ze swoich słynnych paradoksów, mających ukazać trudności w rozumieniu czasu i przestrzeni jako wielkości ciągłych, które, w związku z tym, można dzielić w nieskończoność. Żyjący w V w. p.n.e. grecki filozof przekonywał, że jeśli Achilles, zwany przecież szybkonogim, i żółw, stanowiący symbol powolności, staną do wyścigu na dowolny skończony dystans, to Achilles nigdy nie dogoni żółwia.

Jeszcze coś takiego znalazłam..
Profesor Kijowski pomógł mi zrozumieć tzw paradoks bliźniąt /który wcale paradoksem nie jest /.


"czas i przestrzeń możemy dzielić w nieskończoność"
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość