Strona 1 z 1

Ateizm w badaniach socjologiczych

: 11 lis 2019, o 16:34
autor: Milionis
Dr Radosław Tyrała, z Zakładu Socjologii krakowskiej AGH, opowiedzial nam o socjologicznych badaniach nad niereligijnością.
W tym i o swoim z roku 2008. I okazuje się, że ateizm ma wiele określeń.
Co celnie określił profesor Tomasz Szlendak terminem "supermarketyzacja", czyli konsumpcyjnym podejściem również do sfery religii i potrzeb duchowych. Młody ateista określa siebie w różny sposób. Ale ogólnie problem skupia się na braku potrzeb religijnych czy antyklerykalizmie.Chociaż taka postawa nie wyklucza brania udziału w firmowej Wigilii z opłatkiem.
W Europie spada religijność. W Azji i Afryce rośnie. Co można przełożyć na utrwalajace się ekonomiczne rozwarstwienie świata.
I rzeczywiście im większy poziom bezpieczeństwa egzystencjalnego tym mniej potrzebna nam religia.
Szczęśliwie nie żyjemy w, niektórych, krajach muzułmańskich gdzie publiczne przyznanie się do niewiary jest karane śmiercią. Ani nie jesteśmy mieszkańcami miejsc gdzie oficjalnie funkcjonuje ateizm państwowy.
Wileńskie muzeum ateizmu to już przeszłość. W Korei Północnej za to groza...
Ciekawe są określenia w języku angielskim w pojeciach określających postawę ateistyczną.
"Unaffiliated" czyli..? Np. Wierzący chrześcijan bezwyznaniowy? Albo "spiritual but not religious". Czujecie różnicę? Czy "unchurched" to coś innego niż non - churched "?
Teraz przyszlo mi na myśl, że czysty ateizm reprezentuje profesor Jan Hartman.

Poniżej link z ostatniego Marszu Ateizmu -

https://koalicjaateistyczna.org/archiwa/3899

Re: Ateizm w badaniach socjologiczych

: 16 lis 2019, o 18:37
autor: Milionis
Jeden z ostatnich wykładów z profesorem Zbigniewem Mikołejką. Komentarz nie tylko polityczny. Ale też o polskim ateizmie czy katolicyźmie. Choć bez wiary ale spełniającym ważne zadanie społeczne.

https://trybuna.info/opinie/kaczynski-z ... nihilizmu/