wykład prof. Hartmana

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

wykład prof. Hartmana

Post autor: pablo »

Chyba do końca nie zdawałem sobie sprawy z liberalnego przełomu, jaki nastąpił w Europie w XIX wieku. To rzeczywiście była rewolucyjna zmiana. Z chęcią poczytam sobie Johna Stuarta Milla.

W Polsce chyba też zaczyna coś się dziać. Kościół (sądząc z wypowiedzi niektórych hierarchów, np. biskupa Pieronka) w ogóle nie wyciąga żadnych wniosków z wyników ostatnich wyborów. Zdaje się, że chcą to wszystko przeczekać. Ale tej fali już się chyba nie da zatrzymać... I bardzo dobrze.
bianka
Posty: 244
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:12
Kontakt:

Re: wykład prof. Hartmana

Post autor: bianka »

I kto by teraz chciał powiedzieć o sobie, że nie jest liberałem ??? :D
Wielka szkoda, że Profesor nie wszedł do parlamentu...
pablo pisze:W Polsce chyba też zaczyna coś się dziać.
Optymista z Pana :lol: , ale oby!
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: wykład prof. Hartmana

Post autor: pablo »

bianka pisze:Optymista z Pana , ale oby!


Już nie :( . Ochłonąłem po wykładzie, poczytałem gazety, pooglądałem telewizję i... optymizm mi wyparował.
Polski nie da się zeświecczyć, niestety. Ja w każdym razie tego na pewno nie dożyję ( a dodam, że jeszcze zamierzam się pokręcić nieco po tym łez podole, cóż innego mam zresztą do roboty :?:).

Przeczytałem ostatnio wywiad z biskupem Pieronkiem na temat finansowania Kościoła i przecierałem oczy ze zdumienia.
System niemiecki, gdzie wierni opadotkowują się na rzecz Kościoła, jest jego zdaniem nie do przyjęcia, bo przecież nie można nikogo zmuszać do płacenia (sic!). Oczywiście lepiej wyciągnąć pieniądze bezpośrednio z budżetu państwa.

Mój synek chodzi na judo. Nie wymagam, żeby wszyscy za to płacili. Płacę sam, z własnej kieszeni, bo mi na tym zależy.
Nie wymagam też, żeby składka była opłacona z części mojego podatku.
Jeśli komuś rzeczywiście leży na sercu dobro Kościoła, będzie na Kościół łożył. Biskup Pieronek zapewne boi się, że liczba tych, którym zależy nie będzie jakoś specjalnie imponująca... I w tym cały szkopuł :? .
bianka
Posty: 244
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:12
Kontakt:

Re: wykład prof. Hartmana

Post autor: bianka »

No, właśnie. Nie chcę krakać, ale nie wygląda to najlepiej. Chyba, że pokolenie wychowane na, praktycznie, obowiązkowej religii w szkole zechce się zbuntować.
Ale to temat na dłuuuuuugą dyskusję...
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 1 gość