Wykład dr. Jacka Friedricha

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

bianka
Posty: 244
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:12
Kontakt:

Re: Wykład dr. Jacka Friedricha

Post autor: bianka »

Nie ma sensu szukać "polskich" elementów, a raczej regionalnych - kaszubskich, gdańskich, sopockich, czy gdyńskich - tak blisko, a tak rozmaicie.
Anna
Posty: 117
Rejestracja: 2 gru 2009, o 16:08
Kontakt:

Re: Wykład dr. Jacka Friedricha

Post autor: Anna »

pablo pisze:
Proponuję zapytać o to naszego prelegenta. Rekonstrukcja architektury mogłaby być tematem kolejnego cyklu wykładów.
Koniecznie, obawiam się jednak, że poza wspomnianymi dworkami i dachami, naszą polską specjalnością są jeszcze tylko drewniane kościółki. Owszem, mamy przykłady bardzo pięknych budowli, które projektowali u nas np. włoscy architekci. Oczywiście nie są kalką włoskiej architektury ale jednak "czuć" w nich Włochy. Przykładem może być Zamość. W całej Polsce znajdą się także naleciałości niemieckie i to nie tylko na terenach pozaborowych. Mamy tez piękne budowle secesyjne i neoklasycystyczne, ale czy są takie typowo polskie, jakich nie ma gdzie indziej? Moim zdaniem nie. No i jest jeszcze styl zakopiański Witkiewicza, jednak gdyby miał się rozprzestrzenić na cały kraj, byłby to horror. Więc może jednak, jak napisała bianka, trzymać się stylów regionalnych. I tym samym wróciłam do mojego pierwszego postu na ten temat. Czyli jak buduje się w Gdyni i w Sopocie na pewno a chyba i w Gdańsku. Właśnie przypomniałam sobie, dobry moim zdaniem, gdański przykład: hotel na miejscu dawnego Jantaru na Długim Targu. Mnie się on podoba :)
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: Wykład dr. Jacka Friedricha

Post autor: pablo »

Anna pisze:No i jest jeszcze styl zakopiański Witkiewicza, jednak gdyby miał się rozprzestrzenić na cały kraj, byłby to horror.
Niestety już się rozprzestrzenił :cry: Tych chat góralskich w Trójmieście jest bardzo dużo (nawet gdyby była jedna, to i tak byłoby o jedną za dużo). To jest absurdalne! Też jestem zdania, że trzeba odwoływać się do tego co regionalne. Dotyczy to nie tylko architektury, ale również tradycji kulinarnej. Turysta, który przyjeżdża nad morze, chętniej by zjadł jakąś lokalną (np. kaszubską) potrawę niż oscypka na gorąco. Oscypki zostawmy góralom. I styl zakopiański w architekturze także.
bianka
Posty: 244
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:12
Kontakt:

Re: Wykład dr. Jacka Friedricha

Post autor: bianka »

pablo pisze:Niestety już się rozprzestrzenił
Niestety, nie tylko "zakopiański", ale głównie jakiś bezstyl dziwaczny.
Na początek należałoby zakazać pod karą chłosty rozpowszechniania katalogów domów typowych i realizacji tych, w większości wypadków, koszmarnych pomyłek.
Anna
Posty: 117
Rejestracja: 2 gru 2009, o 16:08
Kontakt:

Re: Wykład dr. Jacka Friedricha

Post autor: Anna »

mam pytanie do "czujnych". Zastanawiałam się gdzie je zamieścić , czy nie lepszym miejscem byłby dział "Wymiana myśli różnych". Jeśli tak, to proszę admina o przeniesienie. A teraz pytanie: w czasie świąt usłyszałam w TVN24 ułamek informacji o jakimś liście czy innym wyrazie dezaprobaty dr Jacka Friedricha. Chodziło o jakiś gdański budynek. Nie wiem o jaki i w czym problem. Czy ktoś usłyszał całą informację i mógłby rzecz wyjaśnić?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość