wykład prof. Jerzego Sikorskiego

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

wykład prof. Jerzego Sikorskiego

Post autor: pablo »

To teraz już wszystko jest jasne, z tym powstaniem z prochu... (bo z wyobrażeniem, że w proch się obrócę jakoś nigdy nie miałem problemu ;)). Jesteśmy dziećmi gwiazd :shock:.
Jak zwykle było klarownie, dowcipnie i... metaforycznie. Profesor zażartował nawet, że fizyka jest nauką humanistyczną, bo nieustannie posługuje się metaforami. Ale dzięki tym metaforom i modelom, które może nie do końca oddają istotę rzeczy (bo językiem fizyki jest przecież matematyka), udaje się takim laikom (jak ja) cokolwiek zrozumieć.

Trochę zrobiło mi się nieswojo, kiedy się dowiedziałem, że za 5 mld słońce zamieni się w białego karła, a nasza Ziemia w popiół. Ja tego prawdopodobnie nie dożyję, ale mimo wszystko żal...
bianka
Posty: 244
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:12
Kontakt:

Re: wykład prof. Jerzego Sikorskiego

Post autor: bianka »

pablo pisze:Trochę zrobiło mi się nieswojo, kiedy się dowiedziałem, że za 5 mld słońce zamieni się w białego karła, a nasza Ziemia w popiół. Ja tego prawdopodobnie nie dożyję, ale mimo wszystko żal...
Profesor pocieszał, że wtedy, najpewniej już wyemigrujemy w jakieś bezpieczniejsze rejony, ale co się stanie, jak już cały dostępny w kosmosie (lub, może raczej w chaosie (bo bez symetrii)) wodór zamieni się w hel i kolejne pierwiastki? Co wtedy będzie świeciło? Same białe karły i neutrinowe urny... Co za ponura wizja... Wszechświat stanie się ciężki
i spadnie :lol:
isa
Posty: 7
Rejestracja: 5 lis 2010, o 20:09
Kontakt:

Re: wykład prof. Jerzego Sikorskiego

Post autor: isa »

Pierwszy raz byłam na wykładzie prof Jerzego Sikorskiego i jestem bardzo zadowolona. Muszę przyznać ,że do tej pory sama nazwa "fizyka" powodowała u mnie gęsią skórkę zwiazaną ze wspomnieniami szkolnymi. A jednak wszystko zależy od wykładowcy. Bardzo mnie zainteresował ten temat i czekam na kolejne wykłady dotyczące wszechświata. Tylko skąd się wzięły te kwarki? ;) No wiecie ten pierwszy, który zainicjował powstanie wszechświata?
blaise
Posty: 7
Rejestracja: 6 lis 2010, o 15:31
Kontakt:

Re: wykład prof. Jerzego Sikorskiego

Post autor: blaise »

pablo pisze:Jak zwykle było klarownie, dowcipnie i... metaforycznie
Słyszałem od jednej z uczestniczek po pierwszym wykładzie profesora dwa lata temu, że mimo że niewiele zrozumiała to wykład i tak był świetny :)
Choć trudno choć trochę niezrozumieć, bo po dotychczasowych wykładach prof. Sikorskiego bez żadnej przesady mogę stwierdzić, że posiada on ogromny talent popularyzatorski. Czytałem trochę literatury popularnonaukowej dotyczącej kosmologii w tym bestsellerowe książki Hawkinga, ale niektóre kwestie dopiero do mnie dotarły po jednym z wykładów profesora.
pablo pisze:Trochę zrobiło mi się nieswojo, kiedy się dowiedziałem, że za 5 mld słońce zamieni się w białego karła, a nasza Ziemia w popiół. Ja tego prawdopodobnie nie dożyję, ale mimo wszystko żal...
A za kolejne miliardy lat albo rozszerzający się wszechświat się rozpłynie albo zacznie się skurczać biegnąc znowu do mikroskopijnych rozmiarów i nowym wielkim wybuchem zacznie się kolejny cykl wszechświata, że tak eschatologicznie przypomnę scenariusze jakie kreślone były na innym wykładzie.
isa pisze:Tylko skąd się wzięły te kwarki? No wiecie ten pierwszy, który zainicjował powstanie wszechświata?
Powstanie wszechświata wzięło się z punktu osobliwego, nieskończenie gęsta materia była zgromadzona na nieskończenie małym obszarze tyle mniej więcej dzisiaj mówi nauka. Fizyka którą znamy nie pasuje do momentu zero powstania wszechświata. Prawdopodobnie działały tam zupełnie inne prawa fizyki niż te, którymi się posługujemy. Na wczorajszym wykładzie nawet gdzieś na marginesie prof. Sikorski wspomniał, że wiemy mniej więcej co się działo ułamek sekundy po big bangu. Moment zero to pole dla różnych hipotez i wyzwanie dla kolejnych pokoleń naukowców.
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: wykład prof. Jerzego Sikorskiego

Post autor: pablo »

isa pisze:No wiecie ten pierwszy, który zainicjował powstanie wszechświata?
Zwykle wstawia się w to miejsce Boga, ale z punktu widzenia nauki to niczego nie wyjaśnia. Wyjaśniamy coś co jest niepojęte i niezrozumiałe czymś równie niepojętym i niezrozumiałym, bo przecież o Bogu też nic nie wiemy. Ignotum per ignotum (nieznane przez nieznane) :( . Może nie było żadnej pierwszej przyczyny? Stało się i już :o .

Skoro wszechświat jest tak niezwykle bogaty i skomplikowany, to byt, który go stworzył musiał być skomplikowany w jeszcze większym stopniu. Tyle tylko, że takimi kwestiami fizyka się nie zajmuje. To raczej pole dla dociekań teologicznych.
Profesor już po wykładzie mówił, że jeśli ktoś przychodzi do fizyka i twierdzi, że ma jakąś teorię, to pierwsze pytanie, które mu zada fizyk będzie brzmiało: jaki stoi za nią wzór matematyczny? Jeśli teoria nie ma oparcia w matematyce, fizyk nie będzie zaprzątał sobie nią głowy. I słusznie. Jak wiemy wyobraźnia człowieka jest nieograniczona i różnych koncepcji można wymyślać bez liku. Współcześni filozofowie śledzą pilnie to, co mówią fizycy i dopiero wówczas biorą się do roboty. Bez oparcia w naukach ścisłych można tworzyć wyłącznie literaturę...
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: wykład prof. Jerzego Sikorskiego

Post autor: pablo »

isa pisze:No wiecie ten pierwszy, który zainicjował powstanie wszechświata?
Jeszcze tak trochę a propos, choć pozornie wydawać się może, że wcale nie :).
Jechałem dzisiaj rano samochodem i usłyszałem w radiu, że Benedykt XVI złagodził nieco stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie używania prezerwatyw. Jeżeli istnieje zagrożenie zarażenia się wirusem HIV, to można stosować. Na zasadzie wyboru mniejszego zła (!).

Po wykładach prof. Sikorskiego zawsze nachodzi mnie następująca refleksja (no nie zawsze, ale czasami ;)). Jak ktoś, kto stworzył (jeśli przyjąć takie założenie) tak niewiarygodnie wspaniały i skomplikowany wszechświat może zajmować się za przeproszeniem taką duperelą jak prezerwatywa?
Jakoś nie mogę sobie wyobrazić Stwórcy wszechświata w tym kontekście :shock:.
Jeśli mam już jakieś wyobrażenie Boga, to jest to kulturalny, starszy pan, wszechstronnie wykształcony, oczytany, obdarzony poczuciem humoru i traktujący siebie z ironicznym dystansem. I rzecz jasna agnostyk ;).
bianka
Posty: 244
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:12
Kontakt:

Re: wykład prof. Jerzego Sikorskiego

Post autor: bianka »

pablo pisze:I rzecz jasna agnostyk ;).
Czyli brak wiary w siebie? :lol:
isa
Posty: 7
Rejestracja: 5 lis 2010, o 20:09
Kontakt:

Re: wykład prof. Jerzego Sikorskiego

Post autor: isa »

Człowiek to taka samodzielna istota,że żadne zakazy nie są w stanie powstrzymać jej od próbowania wszelkich wynalazków :) A wręcz im więcej zakazów do złamania tym kreatywność się wzmaga ;) . Jakoś nie zauważyłam,żeby prostytucja przestała istnieć a jest piętnowana od wieków. To takie nasze ludzkie upodobanie do hipokryzji.
blaise
Posty: 7
Rejestracja: 6 lis 2010, o 15:31
Kontakt:

Re: wykład prof. Jerzego Sikorskiego

Post autor: blaise »

Jak już trochę rozluźniliśmy ramy tematu i rozpoczęliśmy ciąg skojarzeń to nieśmiało pozwolę sobie moje skojarzenia ujawnić :)
pablo pisze:Jeśli mam już jakieś wyobrażenie Boga, to jest to kulturalny, starszy pan, wszechstronnie wykształcony, oczytany, obdarzony poczuciem humoru i traktujący siebie z ironicznym dystansem
Tu mi się skojarzyło z ilustracjami z yotube do piosenki Lao Che "Czarne Kowboje" ze świetnej płyty "Gospel".

http://www.youtube.com/watch?v=jyoyP8InuLA
isa pisze:Człowiek to taka samodzielna istota,że żadne zakazy nie są w stanie powstrzymać jej od próbowania wszelkich wynalazków
A o tym wspomniał prof. Hartman w programie "Inny punkt widzenia"

http://www.youtube.com/watch?v=Jm_BA9k_QHg
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość