Co nam zostało w polskich zbiorach?

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

Milionis
Posty: 534
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Co nam zostało w polskich zbiorach?

Post autor: Milionis »

Trzeci odcinek cyklu o zabytkach malarstwa zachodnioeuropejskiego/obiekty powstałe do końca wieku XVIII/w polskich zbiorach muzealnych profesora Jacka Friedricha zakończył nasz 17 rok Akademii 30+.

Profesor nazwał to szybką kwerendą jak również inwentaryzacją.

A jednak trochę zostało!! Pomimo braku królewskich czy bogatych arystokratycznych kolekcji malarskich. Pomimo grabieży z powodów historyczno politycznych.
Nie mamy aż tak spektakularnych nazwisk jakimi szczycą się wielkie muzea europejskie ale mamy podobne w trendach prace związane ze szkołami tych wielkich nazwisk kojarzonych z arcydziełami malarstwa zachodnioeuropejskiego.

Już wiem, że kolekcja sztuki średniowiecznej nie musi nudzić. Gdzie znaleźć dzieła szczególnych artystów. Wiadomo,że w stolicy..ale i w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku. I .. Łodzi!!

Na ostatnim wykładzie zdziwiłam się mocno, że w Muzeum w Wilanowie można podziwiać jedynego naszego :) Jacques -Louis Davida czyli "Portret konny Stanisława Kostki Potockiego".

Zainteresowała mnie obecność na ziemiach polskich malarki Élisabeth Vigée-Lebrun – artystki kojarzonej z Marią Antoniną.

W odcinku drugim ,niderlandzko/flamandzko/holenderskim ,zareagowałam/takie zboczenie zawodowe/na ..."Portret grupowy w delfickiej aptece" Cornelisa de Mana ze zbiorów MNW.

Tak a propos.. bardziej to mi odpowiada niż praca Salvadora Dali pt "
The Pharmacist of Ampurdan Seeking Absolutely Nothing :) :)

A z malarstwa włoskiego , które prezentował nam profesor Friedrich na pierwszym wykładzie,wybieram wielkooką Sofonisbę Anguissolę na "Autoportrecie ze sztalugami".

A tak w ogóle to..też jak w rankingu profesora Friedricha,nasz gdański,trofiejny...:) dzięki kaprowi Pawłowi Beneke ,Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny".

Profesor Jacek Friedrich zapowiedział, że ma z tym dziełem związane plany wykładów!!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość