Rosyjski Salonik Literacki

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

Milionis
Kontaktowanie:

Rosyjski Salonik Literacki

Postautor: Milionis » 23 gru 2021, o 10:00

Tym razem zmagaliśmy się z "Kysiem" Tatiany Tołstoj /wnuczki tego drugiego Tołstoja /.

Trudno się czytało bo język powieści jest przedziwny. Groteskowy, śmieszny. Taka imitacja opowieści snutej przez kogoś należącego do warstwy mniej wykształconej niż autor. Ogromne wyzwanie dla tłumacza.

Powieść była pisana w latach 1986 - 2000 w kilku miejscach. Moskwa-Princetown - Oxford - Ateny.

Przyznam, że jak już przebrnęłam przez pierwsze 100 stron trudnego języka i akcji to nabrałam i rozpędu i ochoty na poznanie tego co się będzie dalej działo.

Chociaż z powodu wielu nawiązań do ściśle rosyjskich wątków literackich czy malarskich nie było to dla mnie łatwe wyzwanie intelektualne.

Nasza dyskusja skupiła się na odpowiedzeniu sobie na kilka pytań.

Czy ta powieść ostrzega nas przed katastrofą? Czego jest metaforą ?
Autorytaryzmu, władzy?

Kim są "Dawni", jedni z bohaterów powieści? Dlaczego nie ma autorytetów? Czy władza wystarcza za autorytet?

Jak żyje się mutantom? Czego im do życia potrzeba?

Czy można żyć bez kultury? Bez empatii..
Czy do szczęścia wystarczy nam tylko "rdza"? I bycie kulturalnym wszystożercą.

Co jest teraz naszą współczesną "rdzą"?

Przed nami wyzwanie. I z powodu tematu i ilości stron do przeczytania.
"Klasztor" Zachara Prilepina.

Wróć do „Opinie o wykładach i warsztatach”