Sztuka wobec zła władzy

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

Milionis
Posty: 561
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Sztuka wobec zła władzy

Post autor: Milionis »

Dr Roman Nieczyporowski, który spotkał się z nami w ubiegły piątek, przygotował nam pasjonującą prelekcję o relacji między sztuką a władzą przekonując, że sztuka również może zmieniać tę władzę.

Podał tutaj przykład szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, ofiary opresyjnego systemu podatkowego, która, jakby mimochodem przy okazji wywiadu telewizyjnego przyczyniła się do upadku rządu, w 1976 roku, udowadniając kłamstwo ministrowi finansów.

Dr Nieczyporowski odniósł się, przekrojowo, do symboli wizualnych w sztuce, współczesnych odniesień dzieł malarskich czy sztuki ulicznej jeszcze 30 lat wcześniej nieobecnej czy raczej niedocenianej.

Wyłowiłam dla siebie mnóstwo interesujących wątków.
A to np. do czego odnosi się symbol siana w malarstwie niderlandzkim, skąd tak często w martwych naturach tego malarstwa pojawiała się obrana cytryna.

Przyznam, że Marka Rotho traktowałam do tej pory jako niezrównanego kolorystę. A w jego twórczości znaleźć można znacznie mocniejszy przekaz.

Byla I Marina Abramović ze swoim Bałkańskim barokiem i Olivero Toscani /ten od reklamy Benettona/ z przesyłką z Sarajewa..

Pojawiły się też nazwiska polskich artystów. Np. Hubert Czerepok komentujący polską rzeczywistość swoimi neonowym instalacjami.
I też Jerzy Januszkiewicz i jego figurka Małego Powstańca.

Spodziewamy się kontynuacji tematu i spotkania z dr Nieczyporowskim w realu..
Milionis
Posty: 561
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Re: Sztuka wobec zła władzy

Post autor: Milionis »

Przepraszam za błąd. Jerzy Jarnuszkiewicz
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość