Wystawa Van Eyck - Memling - Breughel w MN

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Wystawa Van Eyck - Memling - Breughel w MN

Post autor: pablo »

Kiedy kończyliśmy zwiedzać wystawę z drugą grupą (bo zrobiłem dwa okrążenia, od 10.00 do 16.30 :shock:) dr Friedrich powiedział (trochę wbrew sobie), że tak naprawdę liczy się wrażenie, jakie wywołuje na nas dzieło sztuki. Komentarze i interpretacje są sprawą drugorzędną... Trochę się obruszyłem (ale nie dałem po sobie poznać ;) ), bo dla mnie ten komentarz jest niezwykle istotny, otwiera dzieło i pozwala lepiej go zrozumieć.
Ale po powrocie do domu (i przez cały następny dzień) miałem pod powiekami obraz Van Eycka Portret mężczyzny w niebieskim chaperonie . Wrażenie robi rzeczywiście piorunujące...
bianka
Posty: 244
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:12
Kontakt:

Re: Wystawa Van Eyck - Memling - Breughel w MN

Post autor: bianka »

Zazdroszczę dwóch okrążeń ;).
Wybieram się tam jeszcze raz, żeby na spokojnie kontemplować portrety i widok Neapolu od strony morza.
Martwe natury sobie daruję, ale od soboty inaczej patrzę na pęczki martwego ptactwa :lol:.

Bardzo pięknie dziękuję za wykład!
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: Wystawa Van Eyck - Memling - Breughel w MN

Post autor: pablo »

bianka pisze:od soboty inaczej patrzę na pęczki martwego ptactwa
Aż strach podarować komuś filety z kurczaka. Można oberwać za to po pysku ;).

Przyznam się (z niejakim wstydem), że byłem przekonany, iż ten Breughel (Pejzaż zimowy z pułapką na ptaki ) to oryginał, autorstwa taty a nie synka. Tutaj doznałem zawodu :cry:. Ale rozumiem zamysł marketingowy (choć to trochę nie fair).

Dla mnie te opowieści dr. Jacka Friedricha są niezwykle ciekawe przede wszystkim dlatego, że nie skupiają się wyłącznie na samym dziele, ale pokazują sztukę w szerszym kontekście - społecznym, kulturowym, socjologicznym, historycznym.
bianka
Posty: 244
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:12
Kontakt:

Re: Wystawa Van Eyck - Memling - Breughel w MN

Post autor: bianka »

pablo pisze: Aż strach podarować komuś filety z kurczaka. Można oberwać za to po pysku ;).
Za to od razu można poznać erudytkę :lol:
blaise
Posty: 7
Rejestracja: 6 lis 2010, o 15:31
Kontakt:

Re: Wystawa Van Eyck - Memling - Breughel w MN

Post autor: blaise »

Dla mnie te opowieści dr. Jacka Friedricha są niezwykle ciekawe przede wszystkim dlatego, że nie skupiają się wyłącznie na samym dziele, ale pokazują sztukę w szerszym kontekście - społecznym, kulturowym, socjologicznym, historycznym.
Miałem podobne spostrzeżenie . Dr Friedrich różni się tym właśnie od typowych przewodników, którzy skupiają się i opowiadają tylko o danym obrazie poza margines nie wychodząc.

A tak z innej beczki patrząc na obraz "Pejzaż zimowy..." miałem w głowie tekst Jacka Kaczmarskiego, którego poezja często podejmowała motywy malarskie:

Człowiek w śniegu - krwi sczerniałej kropla.
Ludzie w śniegu - urojenie roju.
Drzewa w śniegu - żył i tętnic obraz.
Domy w śniegu - Betlejem spokoju.
Kruki na bieli - granatowe zabawki,
Ponurzy anieli codziennej ślizgawki.


Motywy malarskie w poezji Kaczmarskiego - to mógłby być temat na wykład z pogranicza historii sztuki i literatury :)
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: Wystawa Van Eyck - Memling - Breughel w MN

Post autor: pablo »

Też jestem miłośnikiem pieśni Jacka Kaczmarskiego, ale to byłby temat zbyt niszowy. No i kto by się go podjął :(.
blaise
Posty: 7
Rejestracja: 6 lis 2010, o 15:31
Kontakt:

Re: Wystawa Van Eyck - Memling - Breughel w MN

Post autor: blaise »

pablo pisze:(..)ale to byłby temat zbyt niszowy. No i kto by się go podjął
Być może niszowy i może nie znalazłby szerokiego audytorium, chociaż co do tego pewności nie ma ;)

Wykładowców zapewne nie jest rzesza, którzy naukowo zajmują się Kaczmarskim. Jednak na uczelniach powstają już prace doktorskie dotyczące jego twórczości. Chociażby dr Krzysztof Gajda z Uniwersytetu Poznańskiego.
bianka
Posty: 244
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:12
Kontakt:

Re: Wystawa Van Eyck - Memling - Breughel w MN

Post autor: bianka »

pablo pisze:Też jestem miłośnikiem pieśni Jacka Kaczmarskiego, ale to byłby temat zbyt niszowy.
Ja bym się zapisała, choć z pewnym niedowierzaniem, bo w tym wypadku chyba lepiej posłuchać oryginału.
Niestety, już tylko z płyt...
Anna
Posty: 117
Rejestracja: 2 gru 2009, o 16:08
Kontakt:

Re: Wystawa Van Eyck - Memling - Breughel w MN

Post autor: Anna »

blaise pisze:
Motywy malarskie w poezji Kaczmarskiego - to mógłby być temat na wykład z pogranicza historii sztuki i literatury :)
Dawno temu byłam na koncercie J. Kaczmarskiego. Demonstrował obrazy wielkich flamandzkich i niderlandzkich mistrzów, opowiadał o nich z wielkim znawstwem i śpiewał swoje piosenki nimi właśnie inspirowane. Szkoda, że już nie można tego powtórzyc. Ach, gdybyż znalazł się ktoś, kto potrafiłby zrobic taki wykład...
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość