Narzędzia wpływu społecznego w życiu codziennym

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

Milionis
Posty: 517
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Narzędzia wpływu społecznego w życiu codziennym

Post autor: Milionis »

Nie wiem jak u innych słuchaczy to się skończyło , tych którzy pojawili się w auli UG na poniedziałkowym wykładzie profesora Tomasza Grzyba /dziekana wrocławskiego oddziału Uniwersytetu SWPS /, ale mnie samą, jeszcze do tej pory , nachodzą różne przemyślenia i wnioski.

Może najlepiej zrobię sięgając do tytułu "100 technik wpływu społecznego" Dariusza Dolińskiego i Tomasza Grzyba wydanego przez sopocki Smak Słowa.


Zacząć mogę od biegłego rozróżnianie trzech pojęć. A są to : manipulacja, inżynieria społeczna, wpływ społeczny.

Potem czym jest sam wpływ społeczny.

Reguły wpływu społecznego opracowane przez samego Roberta Cialdiniego /który współpracuje z profesorem Tomaszem Grzybem!! /wymieniają wzajemność, zaangażowanie i konsekwencję, społeczny dowód słuszności, lubienie i sympatię, autorytet oraz niedostępność.

Profesor Tomasz Grzyb omówił z nami regułę wzajemności.

Reguła wzajemności jest tzw zasadą startową społeczeństw. W grupie społecznej tworzymy pewne relacje a wzajemność to pewne przysługi, które muszą być oddawane.

Profesor Grzyb wspomniał o Margaret Mead, antropolożce kulturowej, która za najważniejszy artefakt cywilizowanego człowieka uważa skamielinę złamanej, a następnie zrośniętej, kości udowej Homo sapiens.

I wniosek z tego wypływający. Sensem cywilizacji nie jest przemoc tylko troska i miłość. U podstaw człowieczeństwa leży troska o drugiego człowieka.

Teraz mamy lekarzy którzy zajmą się naszą kontuzjowaną kończyną. Ciekawe jakie obecnie sytuacje, sprawy, prowokują do zastosowania reguły wzajemności?

I tutaj psychologia społeczna ma wiele możliwości sprawdzenia, na podstawie eksperymentów, działania reguły wzajemności.

Profesor Grzyb wspomniał o pewnym restauracyjnym wrocławskim eksperymencie/2022 Grzyb /pt "rozchodniaczek".

Sam eksperyment wymagał od bezpośredniego badacza sporo zdrowia i desperacji :) a wnioski potwierdziły, że reguła wzajemności działa najlepiej tam gdzie istnieje tzw grunt towarzyski.

I tutaj udało mi się zrozumieć, że nie na wszystkich, i wszędzie, działa reguła wzajemności.

Profesor Grzyb mówi tutaj o socjopatach i psychopatach.

Ja bym tutaj dorzuciła regułę sympatii. Jeśli ktoś mnie nie lubi to odrzuci moją pomoc, uwagę, bo nie chce się, w jakikolwiek sposób, rewanżować.
To wymagałoby przecież jakiejś interakcji. Czasami emocjonalnie kosztownej.

Cieszę się, że ten wykład trafił się nam w roku w którym profesor Augustyniak omawia z nami historię filozofii.

Może zdąży się nam spotkać z zagadnieniami filozofii społecznej.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość